Hasznos tippek ingatlankiadáshoz!

Az ingatlanárak igen magasra szöktek napjainkra. Ennek számos oka lehet, többek között az erősödő fizetések, az alternatív befektetési lehetőségek alacsony száma, a turizmus pörgése a fővárosban, illetve a hatalmas kereslet az albérletekre. Ha ingatlant vásárolna kiadás céljából, nagyon fontos, hogy melyik városban, településben gondolkodik, van-e kereslet azon a környéken albérletre, megéri-e egyáltalán megvenni a lakást. Ha Magyarországon körülnézünk, azt mondhatjuk, hogy a keleti régiókban kedvezőbb áron lehet ingatlanhoz jutni, mint a középső, illetve a nyugati részeken.De ezeken a területeken belül is lehetnek árbeli eltérések, attól függően, hogy hol helyezkedik el az ingatlan. Például, ha egy felkapottabb környék közelében van, vagy egyetemhez, wellness központhoz közel, stb. akkor hiába van egy olcsóbb régióban, az ára magasabb lesz.

 

Azért vásárolnak manapság sokan ingatlant befektetés céljából, mert a lakáshitel kamatok ilyen alacsonyak még nem voltak, mint mostanság. Akik belevágnak a lakásbefektetésbe, úgy gondolják, a lakáshitel törlesztését fedezni tudják a bérleti díjból. A kérdés csak az, hogy, ha mindenki effajta befektetésen töri a fejét, vajon nem jön-e el a hanyatlás időszaka? Ami biztos, a hatalmas érdeklődés csak az ingatlanárakat tartja fenn a magasban. Senki sem lát a jövőbe, hogy néhány év múlva az árak emelkedni fognak, vagy csökkenni, nehéz lenne megmondani.

Sokan nem is gondolják, hogy egy ingatlan kiadása nem is olyan egyszerű. Egy ingatlannal mindig lehetnek problémák, amit bizony többnyire a tulajdonosnak kell megoldani, és nem a bérlőnek. Mivel ez nem egy egyszerű feladat, sok befektetési céllal megvásárolt ingatlant parlagon hever, mert a tulajdonosaik nem érnek rá ezzel foglalkozni, így viszont akik energiát fektetnek a kiadásba magasabb árat kérhetnek a lakásokért, mert kisebb a kínálat.

 

Ha nyerni szeretne az ingatlan kiadásán a következőkre érdemes figyelni:

Ne adja ki lakását az első jelentkezőnek. Köztudott, hogy nehéz megbízható, jól fizető bérlőt találni, de érdemes kivárni a megfelelőt. Inkább hirdesse picit tovább az ingatlant, minthogy a későbbiekben kellemetlenségek érjék.

Minden estben kérjen kaukciót. Ha a bérlő már a kaukciót sem tudja kifizetni, nagy valószínűséggel, a havi bérleti díjat, illetve a számlákat sem fogja rendezni. Ez mindenképpen egyfajta biztonságot adhat Önnek.

Biztosítsa be magát minden téren. A bérleti szerződés megkötése elengedhetetlen, a legjobb, ha közjegyzői okiratba van foglalva egy része, vagy az egész dokumentum. Ebbe minden olyan fontos dolgot bele lehet írni, amivel biztonságos lehet egy ingatlan kiadása. Ilyenek lehetnek például, a károk, a kiköltözés, a bérleti díj fizetése, a rezsi fizetése, stb.

Ha több ingatlannal is rendelkezik, amit kiadás céljából működtet, a tennivaló is több lesz. Főleg, ha lakáshotelként üzemelteti őket. Az érkező vendégeket fogadni kell, ha elhagyják a lakást takarítani kell utánuk, kéréseiket kezelni kell. Egy rendes állás mellet, szinte lehetetlen ezeket a teendőket elvégezni. A legtöbb lakáshotel szállóvendége külföldi, így nem árt, ha beszél angolul.

Ha kiad egy ingatlant, azzal bármikor, bármilyen probléma lehet. Vagyis Önnek, vagy helyben kell lennie, vagy kell keresnie egy megbízottat, aki Ön helyett elérhető a problémák esetén.

Arra is érdemes odafigyelni, hogy egy kiadott lakás nem csak bevételt termel, hanem kiadásai is lehetnek. Ilyen például az adó, az esetleges javítások, felújítások, stb.

Egy ingatlan kiadásánál fontos, hogy milyen környéken helyezkedik el. Hiába jut hozzá egy ingatlanhoz olcsón, ha rossz környéken van, mert azt a későbbiekben nem fogja tudni kiadni. Így a lakás üresen marad, és csak ráfizetés lesz.

Az emberek nagy többségben az olcsóbb lakásokat keresik. Úgy célszerű megválasztani a bérleti díjat, hogy ne legyen túl magas, mert akkor nem fogják kivenni az ingatlant, de azért Önnek is megérje. A hazai, illetve a külföldi bérlők között e téren lehet különbség. A külföldieknek valószínűleg könnyebben kiadhatók a drágább, közkedveltebb, felkapottabb helyeken levő ingatlanok.

 

Nagyon fontos, hogy mielőtt belevág az ingatlankiadásba, jól gondolja át, hogy biztosan lesz-e elég ideje ezzel foglalkozni, illetve, ha betartja a fentiekben leírtakat, biztos, hogy nem érik kellemtelenségek a jövőben. Ha hitelre is szüksége van a kiadásra szánt ingatlan megvásárlásához, oldalunkon kedvére kalkulálhat, és rendszerünk a legkedvezőbb hitelajánlatokat fogja Önnek felkínálni.

Néhány jó tanács, hogy ingatlanvásárláskor ne bukja el a foglalót!

Napjainkban sokan vágnak bele az ingatlanvásárlásba, még ha, ehhez hitelt is kell felvenniük. Kevesen vannak, akik készpénzből ki tudnának fizetni egy ingatlant. A mostani lakásvásárlók szerencsésebb helyzetben vannak, mint azok, akik korábban akartak hitelből ingatlant vásárolni, mert a hitelkamatok még sosem voltak ilyen alacsonyak, mint manapság. Kedves időtöltés azzal foglalatoskodni, hogy megtalálja álmai otthonát. Erre számtalan lehetőség áll rendelkezésére.

 

Amint megtalálta a megfelelő ingatlant, érdemes meggyőződni róla, hogy valóban eladó-e az ingatlan, mert sajnos előfordulhatnak visszaélések. Fontos, hogy a tulajdonos igazolja magát, valamint, hogy érvényes tulajdoni lapot lásson. Azt is mielőbb tisztázni kell, hogy van-e teher az ingatlanon, mert a terhet mindenképpen rendezni kell.

 

Egy ingatlan vásárlásakor általában foglalót kér az eladó. A foglaló a szerződést biztosító mellékkötelezettségként a szerződéskötéskor a kötelezettségvállalás jeleként átadott pénzösszeg vagy más dolog. A foglaló összege a vételárba beleszámít. A foglaló mértékét a törvény nem határozza meg tételesen. Szokásos mértéke az ingatlan vételárának 10%-a. Nagyon fontos a foglalóval kapcsolatban tisztázni néhány dolgot, mert sokan félnek attól, hogy, ha esetleg valami nem úgy alakul, ahogy tervezték elveszíthetik a foglalót.

Mivel az ingatlanárak igen magasra szöktek napjainkban, a foglaló, pedig az előbb említett módon ennek általában 10%-a, elég nagy összegről van szó. Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy, hogyan lehet azt kivédeni, hogy valamilyen probléma bekövetkeztekor ne veszítse el az eladónak adott foglalót.

 

Miután megvan a megfelelő ingatlan bankot kell választani. Előzetesen tájékozódhat például interneten is, akár nálunk a hitelmax.hu oldalon. Kalkulátorunk segítségével ingyen, és bérmentve válogathat a bankok ajánlatai között. Miután kitölti az űrlapot, ami semmilyen kötelezettséggel nem jár, a kalkulátor az Ön számára legkedvezőbb ajánlatokat dobja ki. De természetesen személyesen is végigjárhatja a hitelintézeteket, csak az sokkal időigényesebb, vagy kérheti szakember segítségét is.

Tehát miután valamilyen módon kiválasztotta a megfelelő bankot, mindenképpen érdemes személyesen bemenni a bankfiókba, hogy ott az ügyintéző a saját banki szabályzatuk alapján megnézze, hogy jövedelme, és egyéb feltételek mellett, mekkora összegű hitelt kaphat, viszont ez sohasem lehet 100%-ig biztos.

 

A foglalóra vonatkozó szabályok értelmében, ha a vevő hibájából hiúsul meg az adásvételi szerződés, akkor a foglaló teljes összegét elveszíti a foglalót adó fél. Mint már említettem itt igen nagy összegekről beszélünk, mert például, egy 23 millió forintos ingatlan esetében, ez 2,3 millió forintot jelent. A foglalót szerződéskötéskor át kell adni a vevőnek, amit bele is foglalnak a szerződésbe.

Ez ugyan kockázatokkal járhat, de van lehetőség a rizikó csökkentésére. Ilyen lehet például a lakáshitel előbírálat. Az érvényes dokumentumok alapján a bank megállapítja, mekkora lakáshitelt kaphat. Ez abban tér el a végleges bírálattól, hogy az ingatlan fedezetet nem vizsgálják meg, értékbecslés nem történik, csak a jövedelem és a háztartási adatok alapján vizsgálja a bank a hitelképességet. Az igazolás, amit a hitelképességről kiállítanak általában 3-6 hónapig érvényes, ez bankonként eltérő. Ha megvan a vásárolni kívánt ingatlan, akkor már csak az értékbecslésnek kell rendben lennie. A hitelintézethez korábban beadott papírokat nem kell újból beadni, esetleg egy friss munkáltatói igazolásra lesz szüksége, valamint a bank ellenőrizheti ismét a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR).

Nagyon fontos, hogy az előbírálat csak annál a banknál érvényes, ahol azt kiállították. Ennek oka, hogy minden hitelintézet más-más belső szabályrendszerrel dolgozik. Ezek nem nagy eltérések, a lényegi dolgokban megegyeznek, viszont a részleteken könnyen elbukhat egy hitelbírálat.

Másik lehetőség lehet, hogy ne bukja el a foglalót, hogy az adásvételi szerződésben ki kell kötni,hogy a foglalóra vonatkozó általános rendelkezésektől eltérően, sikertelen hitelbírálat esetén a foglaló visszajár. Viszont ebben az esetben előfordulhat, hogy az eladó nem megy bele ebbe a kikötésbe, akkor sajnos ez nem járható út.

Harmadik lehetőség lehet, hogy amennyiben bizonytalanabb ügyletről van szó, akkor a vevő csak előleget adjon, mert ennek anyagi vonzata nincs, ha a vétel nem jön létre, az előleg visszajár a vevőnek. A komolyabb vételi szándékot ezzel szemben a foglaló testesíti meg, amelynek viszont már anyagi vonzatai is lehetnek. Tehát az eladó joggal gondolhatja, hogy nem komoly vevőről van szó, ha előleget ad, így természetesen ez is csak akkor jöhet létre, ha az eladónak is megfelel, hogy foglaló helyett előleget kap.

Mit kell tudni a 0%-os energiahatékonysági hitelről?

A népszerű uniós program 2017. április 24-én indult, és 2022 végéig lehet rá pályázni. Ezzel a pályázattal lehetőség van a családi házak és társasházak energetikai korszerűsítésére. A 0%-os hitel, akár 20 éves futamidővel is igényelhető Magánszemélyek 500 ezer forinttól 10 millió forintig igényelhetik, a társasházak és lakásszövetkezetek pedig lakásonként 500 ezer forinttól 7 millió forintig. A hiteligényléseket a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által kialakított MFB Pontoknál (Budapest Bank, FHB, B3 Takarékszövetkezet, Magyar Takarékbank) lehet benyújtani. A 0%-os, forint alapú hitel igényléséhez, csupán 10 % önerőre van szükség.

 

Mire igényelhető a hitel?

A hitel többek között igényelhető lesz a lakóingatlanok hőszigetelésére, fűtési vagy melegvíz-rendszerek korszerűsítésére, illetve napkollektoros, napelemes, hőszivattyús rendszerek telepítésére is.

 

A következő díjak nem kerülnek felszámításra a kölcsön igénybevételekor:

  • kezelési költség
  • rendelkezésre tartási jutalék
  • előtörlesztési díj
  • szerződésmódosítási díj

 

A hitelhez kapcsolódó időkorlátok:

  • Rendelkezésre tartási idő: A kölcsönszerződés megkötésétől számított legfeljebb 18 hónap.
  • Türelmi idő: A Rendelkezésre tartási idő végétől számított maximum 12 hónap.
  • A korszerűsítés fizikai befejezésének határideje: A szerződéskötéstől számított 12 hónap.

 

Milyen biztosítékok szükségesek a hitel felvétele során?

Az elvárt fedezettség mértéke, ha a kölcsönfelvevő természetes személy:

  • 2 millió forintot meg nem haladó kölcsönösszeg esetén biztosíték adása nem szükséges
  • 2 millió forint kölcsönösszeget elérő, vagy azt meghaladó kölcsön esetén a tőkekitettség legalább 70%-a

Ha a kölcsönfelvevő természetes személy a korszerűsítéssel érintett ingatlant kötelező a fedezeti körbe bevonni, amennyiben a kölcsön összege a 2 millió forintot eléri, vagy azt meghaladja. Ebben az esetben az alábbi biztosítéki formák fogadhatók el:

  • ingatlanon alapított jelzálog
  • fizetésiszámla-követelésen alapított óvadék

 

Mivel lehet igazolni a hitelt?

Mint minden hitelt, amit egy bizonyos célra adnak igazolni, kell, nincs ez másként a 0 %-os energiahatékonysági hitel esetében sem. Az energia megtakarítást a korszerűsíteni kívánt épület felújítás előtti, meglévő állapotára vonatkozó hitelesített energetikai tanúsítvánnyal és a korszerűsítés utáni állapotra vonatkozó energetikai előtanúsítvánnyal kell igazolni.

 

A támogatás feltételei:

  • cselekvőképes nagykorú természetes személy
  • rendelkezik magyarországi lakóhellyel
  • rendelkezik adóazonosító jellel
  • az ingatlan tulajdonosa/résztulajdonosa
  • a korszerűsítendő ingatlan az igénylő állandó lakóhelye, vagy ideiglenes tartózkodási helye

 

I. Energiahatékonyság javításra vonatkozó tevékenységek

Önállóan támogatható

  • fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek hőszigetelése
  • fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése
  • fűtési és/vagy használatimelegvíz-rendszerek korszerűsítése:
  1. hőtermelő berendezések korszerűsítése, cseréje korszerű, fosszilis tüzelőanyaggal üzemelő, nagy hatásfokú berendezésekre (pl. kondenzációs kazánok beépítése) (önállóan támogatható tevékenység)
  2. hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje (pl. felületfűtés kialakítása)
  3. szükséges kéménytechnikai fejlesztések elvégzése (kizárólag az 1. pont szerinti támogatható tevékenységgel együtt támogatható)
  4. automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése
  • hővisszanyerő berendezés korszerűsítése, VRF5 típusú hűtési rendszer kiépítése önállóan támogatható tevékenység)


Kizárólag másik, önállóan támogatható tevékenységgel együtt támogatható

  • az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése
  • meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása:
  1. fényforrások, világítótestek és előtétek cseréje
  2. világítási rendszerek korszerűsítése, és az ehhez kapcsolódó, az igényekhez térben és időben alkalmazkodó műszaki megoldások kialakítása, amennyiben energiamegtakarítást eredményeznek

 


II. Megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek

Ezek mind önállóan támogatható tevékenységek.

  • napkollektoros rendszer telepítése a fejlesztésben érintett épület használati-melegvíz igényének részbeni, vagy teljes kielégítése céljából, és/vagy fűtésrásegítésre
  • brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése a fejlesztésben érintett épület fűtési és használatimelegvíz-igényének részbeni vagy teljes kielégítése céljából
  • napelemes rendszer telepítése hálózati, vagy autonóm (hálózatra nem kapcsolódó) villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület villamosenergia-ellátásához
  • földhő-víz, víz-víz, levegő-víz hőszivattyú rendszerek alkalmazása fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíz-termelésre és/vagy fűtésrásegítésre