CSOK-ot venne fel, és a szülei telkére építkezne belőle?

A Családi Otthonteremtési Kedvezményt (CSOK) az utóbbi 2 évben egyre több fiatal házaspár veszi igénybe, hiszen a támogatás mértéke 3 gyermek vállalása esetén 10+10 millió forint is lehet, ami segíti a fiatalok otthonteremtését, és családalapítását. Lehetőséget ad a támogatás egy otthon építésére, ám a támogatott összeget nem minden esetben kaphatják meg az igénylők. 

Az egyik ilyen eset, ha a szülők telkére kívánnak építkezni.  A CSOK nem minden esetben támogatja ezt a megoldást. Ha az egyik rokon telkére szeretnének építkezni, akkor először a helyi önkormányzatba kell bemenni a helyrajzi szám miatt, melyből kiderül, hogy a telek megosztható-e, illetve ha nem, akkor milyen épület építhető rá.

Ha a telek mérete nem teszi lehetővé, hogy egy másik különálló ingatlan épülhessen rá, akkor van lehetőség még házat építeni rá, de azzal a szabállyal, hogy a két ingatlannak össze kell érnie. Ebben az esetben viszont már csak ingatlan bővítésre ad engedélyt a szabályzat,  ami azt jelenti, hogy új ingatlan építésére nem ad CSOK támogatást a bank. 

 

Igényelhető összegek: 

Új lakás építése esetén:

- 1 gyermek esetén 600.000 Ft
- 2 gyermek esetén 2.600.000 Ft
- 3 vagy több gyermek esetén 10.000.000 Ft + igényelhető 10.000.000 Ft államilag támogatott hitel


Használt lakás vásárlása esetén:

- 1 gyermek esetén 600.000 Ft
- 2 gyermek esetén 1.430.000 Ft
- 3 gyermek esetén 2.200.000 Ft
- 4 vagy több gyermek esetén 2.750.000 Ft

Kiváltaná jelzáloghitelét? Feltételek a cikkben!

Sajnos akadhat olyan élethelyzet, amiben a legjobb megoldásnak tűnik kiváltani a jelzáloghitelt. 

 

Mutatjuk a feltételeket! 

  • Problémamentes hitelmúlt szükséges, és a mindig időben fizetett törlesztőrészleteket igazolni kell.
  • Felmondott hitelt nem lehet kiváltani.
  • Végrehajtási joggal terhelt ingatlan esetében nincs lehetőség a hitelkiváltásra.
  • Csak a hitelfelvevő tudja korábban felvett jelzáloghitelét kiváltani, rokon, közeli hozzátartozó nem!
  • Nem szerepelhet a KHR listán sem aktív, sem passzív résztvevőként.

 

Minden bank lehetőséget nyújt előtörlesztésre, valamint végtörlesztésre.

 

Elszabadultak az ingatlanárak a Balatonnál! Meddig drágulhatnak még a vízközeli házak?

A legújabb felmérések szerint, jó ma Magyarországon tóparti ingatlantulajdonosnak lenni, hiszen az ottani ingatlanárak már a legdrágább városok árszínvonalát is utolérték. Az északi part drágább, a délinél, viszont vannak olcsóbb települések is. Ilyen például Balatonalmádi és Révfülöp. Árkategóriában Tihany és Balatonfüred a legdrágább. 

 

A balatoni és a velencei tavi nyaralók ára az utóbbi 2 évben 20%-ot emelkedett, és ez a folyamatos drágulás nem áll meg. Míg a Balaton északi partján egységesen 390 ezer/négyzetméter az ingatlanár, addig Füreden, -ahol majdnem 40%-os a drágulás- 580 ezer/négyzetméter, Tihanyban pedig már egy négyzetméter ára eléri a 700 ezer forintot. 

A déli parton található Szántódon, Zamárdiban és Siófokon idén már 450-500 ezres négyzetméterárak vannak. A balatoni megyék nagyvárosaiban is emelkedés figyelhető meg. Veszprémben például tavaly május óta 5%-kal nőttek a négyzetméter árak, így már 260 ezer forint/négyzetméterbe kerül egy igatlan. Somogy megyében is megfigyelhető az emelkedés, ott  6%-os volt.

 

Viszont ha nem fontos, hogy a legfelkapottabb településen vásároljon nyaralót, akkor az  olcsóbb településen akár már 200 ezer forintos négyzetméter áron is lehetséges nyaralót vásárolni.

Kinek előnyös az adósságrendező hitel?

Előfordulhat, hogy túlvállalja magát hitelek terén. Sok kis hitelből könnyen összejöhet havi szinten olyan nagy költségvetés, ami megterhelheti a családi kasszát. Ez esetben két megoldás lehetséges, vagy előrelátó, hogy ez ne fordulhasson elő, vagy ha már megtörtént a baj, az adósságrendező hitel segíthet. 

Az adósságrendező hitel azoknak előnyös, akik jelenleg több, nem jelzálog alapú, magas törlesztőrészletű hitelt fizetnek. Szeretnék havi kiadásaikat csökkenteni, így több csekk helyett csak egyet kell befizetni, ráadásul azt is alacsonyabb törlesztőrészlettel.


Az adósságrendező hitel sokban hasonlít a hitelkiváltó hitelhez. A hitelkiváltó hitel alatt egy hitel kiváltását értjük. Az adósságrendező hitel ennél tágabb fogalom. Az adósságrendező hitelt akkor szokták használni, amikor már túl sokféle hitel van egy háztartásban, vagy azok fizetése meghaladja a háztartás teherviselő képességét. Ekkor van lehetőség arra, hogy az összes kölcsönt egy hitellé alakítsuk át. Az adósságrendezés célja tehát, több meglévő hitel összevonása egy hitellé. 


Az adósságrendező hitel nem minden banknál érhető el! Általában azoknál a bankoknál elérhető el, amelyek aktívak a piacon, és szeretnének hitelezni, de nem találnak elég új ügyfelet.
 

 

Sok számlája van, amit már nem győz fizetni? A hitelkiváltás rá a jó megoldás!

A hitelkiváltás azoknak megfelelő választás, akiknek sok hitelük, számlájuk van, kedvezőtlen feltételekkel, és már nem is tudják fizetni! Ilyenkor a hiteleit összerendezheti egy hitellé, ami kedvezőbb kamatozású, hosszabb futamidejű, így nem kell már több számlára koncentrálnia, elég egyre! 

 

Igénylési feltételei:

  • Igényelt hitelösszeg 1 millió – 100 millió Forint között.
  • Az ingatlanfedezet mellett nyújtott hitelkiváltás maximális futamideje 30 év.
  • Svájci frank (CHF), Euró (EUR) és Forint (HUF) alapon igényelhető.
  • A felvehető hitelösszeg maximuma, maximum az ingatlan becsült piaci értékének 50-75 százaléka lehet.
  • Pótingatlan bevonásával akár az ingatlan értékének 100 százaléka is felvehető hitelként.
  • Jövedelemigazolás szükséges a hiteligényléséhez.
  • Aktív BAR/KHR listás személy jelenleg nem igényelhet szabad felhasználású hitelt. Kizárólag tiszta – nem BAR listás – adós bevonásával oldható meg a kölcsönkérelem.

 

Lehet-e több pénzhez jutni hitelkiváltással?

Idegen devizában nem lehetséges új hitel felvétele, ezért amennyiben valaki több pénzt szeretne fölvenni, mint a kiváltandó összeg, azt csak forintban teheti meg. Ide vonatkozó szabályozás, hogy az ingatlan terhelhetősége az ingatlanra bejegyzett rosszabbnak minősített deviza terhelési korlátai szerint értendő. 

 

Milyen hitelt lehetséges kiváltani és milyet nem?

Nem kiváltható hitelek, tartozások:

  • Apeh tartozás, magánszemély irányába tartozás
  • lakosságként vállalati tartozások
  • közüzemi elmaradások
  • nem igazolható tartozások
  • felmondott hitelek

Kiváltható hitelek:

  • jellemzően más pénzintézet jól fizetett hitele
  • önkormányzati tartozások
  • munkáltató kölcsöne

 

Milyen dokumentumok kellenek a hitelkiváltáshoz?

Általában a hitelkiváltáshoz:

  • személyes okmányok
  • munkáltatói igazolás
  • lakossági bankszámlakivonat
  • igazolás tőketartozásról
  • hitelmúlt igazolása
  • ingatlan papírjai

Emelkednek a bérek, magasabbak az ingatlanárak!

Hivatalos adatok szerint 2012 óta a reálbérek 18,3%-kal nőttek, de mindemellett folyamatosan nőnek az ingatlan árak is, így egyre kevesebben engedhetik meg maguknak hogy lakás/házat vásároljanak. Az elmúlt bő két évben az országban átlagosan közel 25-30%-kal nőttek a lakásárak, míg a fővárosban akár 40-50%-kal is.

 

Érdemes felkészülnünk, hogy ugyanazért az ingatlanért ebben az évben is többet kell majd adnunk. Az utóbbi években egyre jobb a lakosság helyzete, a bérek növekednek, a munka lehetőségek is kedvezőbbek. Ebben a kormány is érdekelt. Terveik szerint a következő három év alatt akár 30%-os emelést adnak a foglalkozottaknak.

 

A kérdés az, hogy akik a CSOK összegét (vissza nem térítendő támogatás otthonteremtés céljából) bele kell-e számítani ebbe a 80%-os terhelhetőségbe vagy sem. Ha igen, akkor legalább 20% készpénz szükséges egy lakásvásárláshoz, ha nem, akkor akár önerő nélkül, csak CSOK-ból és lakásvásárlási hitelből is megvalósulhat az otthonteremtés. Ha ez valóban megvalósul, akkor számításaink szerint óriási lökést adhatna az ingatlanpiacnak hiszen az állami ingyenmilliók támogatásával tovább nőhetnek az ingatlanárak.

 

Jobb minél előbb ingatlant vásárolni, és lakáshitelt igényelni! Kalkuláljon oldalunkon!