Mikor érdemes személyi kölcsönt igényelni?

Az elmúlt években csökkentek a hitelkamatok, ennek köszönhetően több hitelt vettek fel az emberek. A személyi kölcsönöknek is egyre alacsonyabbak a kamataik, ezáltal egyre népszerűbbek. Bármikor adódhat olyan váratlan élethelyzet, mikor szükség van akár egy nagyobb összegre is. Nem biztos, hogy mindenki rendelkezik akkora megtakarítással, ami egy ilyen helyzetben segíthetne. Ilyenkor jó megoldás lehet a fedezet nélkül igényelhető személyi kölcsön.

Ha jól megtervezi, hogy mire költené a pénzt, és pontosan mekkora pénzösszegre van szüksége, akkor a hitelben ne a rosszat lássa, mert tulajdonképpen a javát szolgálja, segít céljai mielőbbi megvalósításában. Személyi kölcsönt akkor érdemes felvennie, ha pár százezer, legfeljebb 1-2 millió forintra van szüksége, minél hamarabb.

 

Ez a hiteltípus fedezet nélkül igényelhető, ezért a bank számára nagyobb kockázatot jelent. Vagyis magasabb a kamata, ezáltal a teljes hiteldíj mutatója (THM), mint az ingatlanfedezetű hitelek esetében. A hitelt folyósító bank azonban igyekszik mérsékelni a kockázatát, így bizonyos követelményeket támaszt az ügyfeleivel szemben. Ha megfelel a követelményeknek, illetve benyújtja a teljes és hiánytalan dokumentációt, akár néhány órán belül a számláján lehet a kért összeg. Itt azért fontos megjegyezni, hogy minél magasabb a havi jövedelme, és minél hosszabb ideje dolgozik egy adott cégnél, annál kedvezőbb kondíciójú személyi kölcsönt kaphat.

Ha esetleg valamilyen termékben gondolkodik, és nem áll rendelkezésére a megfelelő mennyiségű készpénz, és esetleg áruhitelt venne fel, érdemes összehasonlítani, a személyi kölcsönnel, mert lehet, hogy a személyi kölcsönnel jobban jár. Ha egy kisebb összegű terméket vásárol, elképzelhető, hogy az áruhitel is megfelelő, viszont egy nagyobb összegű árucikknél már megéri elgondolkodni a személyi kölcsönön.

 

Mi lehet a bankkártya népszerűségének oka?

A 1990-es évek óta igen népszerű bankkártya ma már szinte nélkülözhetetlen az emberek számára. Elterjedése a számítástechnika fejlődésével hozható kapcsolatba. A bankkártyával vásárolhatunk, készpénzt vehetünk fel, akkor is, ha a bank esetleg már zárva van. Ezeken túl még számos előnnyel rendelkezik, például ha egy nagyobb összeg kifizetésére van szükség, nem kell magunknál tartani annyi készpénzt.

bankkártya lényegében egy szabványos méretű információ-hordozó műanyag plasztik lap. Egy olyan készpénzfizetést helyettesítő eszköz, amelyet a bank ad(hat) a nála számlát vezető ügyfeleinek. A bankkártya mindig a kibocsátó bank tulajdona, a használatára jogosult pedig a kártya birtokosa.

Általában bankszámlához kapcsolódik, használatának fedezetéül pedig a számlán lévő pénzösszeg vagy a számlához kapcsolódó hitelkeret szolgál. Ha ezek valamelyike elfogy, nem tudjuk használni a kártyát.

A kártya használatkor az elfogadó a kártyán szereplő adatok (név, aláírás) és a PIN-kód (titkos személyazonosító), segítségével azonosítja a kártyatulajdonost. A PIN-kód megadása a személyazonosítás mellett a bankkártyával végzett tranzakció hitelesítésére, is szolgál. A PIN-kód a kártyabirtokos személyéhez kötődik, az másra át nem ruházható. Ezek az adatok és a PIN-kód teszik lehetővé, hogy a kártyabirtokoson kívül más ne használhassa a bankkártyát.

 

A bankkártyákat többféle módon lehet csoportosítani:

  • felhasználó szerint (lakossági, vállalati vagy business kártya)
  • felhasználhatóság szerint (előre fizetett kártya, betéti kártya, hitelkártya, terhelési kártya, többfunkciós kártya)
  • speciális kibocsátású (ikermárkás-, szponzorkártya)
  • megjelenés szerint (dombornyomott, elektronikus)
  • adatok tárolásának módja szerint (mágnes csíkos kártya, chippel ellátott kártya)

Mindenki vehet fel hitelt?

Hitelhez nem juthat hozzá bárki, csak az, aki megfelel bizonyos követelményeknek. A hitelfelvétel folyamata tulajdonképpen felvételizés a bankhoz, azaz a leendő ügyfélnek meg kell felelni a bank által állított követelményeknek. Akkor, kaphat minél jobb kondíciójú hitelt, ha minél több és nehezebb követelménynek felel meg. Minél több követelménynek megfelel, annál jobb adósnak tűnik, így a bank annál inkább hiszi, hogy majd vissza is fizeti hitelét.

Sokan a feltételeknek alig felelnek meg. Jövedelmük alacsony, a banknak megfelelő értékű fedezetet nem tudnak felajánlani, így a bank elbizonytalanodik abban, hogy adjon-e nekik hitelt. A banki követelmények hiteltípusonként változnak.

 

Mi tehet, ha Ön egyedül nem felel meg a banki követelményeknek?

Ha megfelel a szigorú banki követelményeknek, a hitelt felveheti egyedül is, de számos esetben egyéb személyt is be kell vonni, azaz szükség van adóstársa/adóstársakra és kezesre/kezesekre, akik jövedelmükkel Önnel együtt felelnek a hitelért. Általában házastársat és élettársat kötelezően be kell vonni a hitelügyletbe, kivétel, ha vagyonjogi szerződéssel rendelkeznek. 

Egy hitelügyletnek lehetnek még egyéb bevont szereplői, akik csak fedezetet ajánlanak fel a bank számára, de a jövedelmüket nem. Ők a zálogkötelezettek.

A hitelintézetek általában szigorúbb feltételeket szabnak a jövedelmükkel felelő személyeknek, mint azoknak, akik csak fedezetet ajánlanak fel.

 

Hány szereplője lehet egy hitelnek?

  • Egyszereplős hitel: Egyszereplős hitel esetén a hitelfelvevő egy személyben az adós és a zálogkötelezett.
  • Többszereplős hitel: Többszereplős hitelben szerepelhet akár több adóstárs, kezes és zálogkötelezett.

Hogyan befolyásolják a lakáshotelek az albérleti díjakat?

CSOK és egyéb kedvező hiteleknek köszönhetően megnőtt a lakásvásárlások száma. Sokan magáncélra sokan befektetői célra vásárolnak ingatlant. A befektetői célra vásárolt ingatlanok is megoszlanak. Vannak akik hosszú távra adják ki lakásukat, vannak akik pedig a rövidebb távú kiadást választják, például lakáshotelként üzemeltetik ingatlanjukat. Hazánkban egyre népszerűbb a közösségi alapokon működő szállásmegosztás, azaz a lakáshotelek, más néven szobaszállodák elterjedése. Ez a turizmus robbanásszerű erősödésének köszönhető.

A lakáshotelek számának növekedésével, az ingatlanok bérleti díja is emelkedett. Budapest belső kerületeiben a legkeresettebbek a lakáshotelek, emiatt ezekben a kerületekben a hosszú távra kiadó ingatlanokért 5-30%-kal több bérleti díjat kérnek a tulajdonosok.

 

Sok tulajdonos a nagyobb bevétel reményében, a hosszú távú kiadás helyett a lakáshotelezést választja. Elméletileg nagyobb bevételt eredményezhet a hosszú távú kiadásnál, de kockázatosabb, mivel nem garantált a kihasználtság.

A lakáshotelek átlagosan majdnem minden másnap üresen állnak. Vagyis ha van egy megbízható jó bérlő a hosszú távú kiadásnál biztos a bevétel, a lakáshoteleknél azonban ez kétséges lehet.

 

Azzal azonban számolnunk kell, hogy nem minden lakás alkalmas lakáshotelnek. Ha e célra vásároljuk az ingatlant érdemes még körültekintőbbnek lennünk, az ingatlan elhelyezkedését illetve beosztását nézve.

Akár hosszú távra adjuk ki ingatlanunkat, akár rövid távra, a lakás vásárlás mindig jó befektetésnek bizonyul.

Lehet-e adósságot örökölni?

 

Örökségről legtöbbször akkor beszélünk, amikor egy családtag, rokon eltávozik közülünk. Ám arról kevesen tudnak, hogy nem csak vagyont, házat, kocsit, tárgyakat lehet örökölni, hanem adósságot is. Mi történik, ha adósságot örököltünk?! Ez hangzik a legrosszabbul, mégis előfordulhat.

 

A kérdés, hogy meddig lehet (vagy meddig kell) felelősséget vállalni az örökölt tartozásért?

A jogszabályok szerint lehet adósságot örökölni, bár nem kell azonnal többmilliós jelzáloghitelre gondolni. A jog szerint az örökséget az örökös fél lemondhatja, (kiskorú esetén a gyám feladata), viszont nem lehet csak az adósságot visszautasítani, vagy teljesen le kell mondani a vagyonról, vagy a hagyaték egésze az örökösre száll, beleértve a készpénzt, ingatlant és egyéb aktíváit, és a passzíváit is, például adósságtörlesztést, tartozást, stb. Tehát lehetőség van arra, hogy a tartozást visszautasítsa az örökös, viszont míg az örökség részét képező vagyont elfogadja, nem lehetséges.

Ha az örökös mégis úgy dönt, hogy nem kíván lemondani az örökségről, akkor érdemes előre utána járnia, hogy milyen vagyont örökölt és mekkora tartozást kell kiegyenlítenie. A visszautasított örökség a következő örökösre száll tovább, aki eldöntheti hogy elfogadja-e. Ha nem fogadja el senki, akkor az állam örökli meg és válik törvényes örökössé.

 

De mi történik akkor, ha az örökség elfogadása után derül ki a tartozás?

Nem kell ez esetben sem kétségbe esni, hiszen amennyiben örököltünk például 200 ezer forint értékű vagyont, nem kell azonnal visszafizetni a 2 millió forintos adósságot, mivel jogszabály alapján az örökösök a hagyatéki tartozásokért kizárólag a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felelnek. Ilyenkor érdemes felbecsültetni, hogy az örökölt vagyon mennyit is ér, és ez alapján milyen értékű vagyont köteles az örökös kifizetni. 

Folyamatosan emelkednek az albérleti díjak!

Sokan választják alternatív befektetésként a lakásvásárlást, figyelembe véve, ha hitelre vásárolnak egy ingatlant, akkor a bérleti-albérleti díjak kitermelik-e a havonta az esedékes hitel törlesztő részletét. Viszont sajnos nem mindenki tud, vagy nem is akar saját ingatlant, így inkább albérletet keres, lakást bérel a tulajdonosoktól. Bármelyik helyzetben is van, biztosan érdekli, hogyan alakulnak az albérleti díjak. Figyelembe kell venni azt is, hogy egyedül, ketten, esetleg többen, vagy családosan szeretnénk lakást bérelni.

Az elmúlt három-négy évben már tapasztalható volt a lassú emelkedés, majd az elmúlt évben meredeken megugrottak az árak a bérleti piacon. Nem csak Budapesten emelkednek az albérletárak, ezt a tendenciát a vidéki nagyvárosok is követik, de természetesen a bérleti díjak még mindig a fővárosban a legmagasabbak. 

Itt az árak majdnem kétszer olyan magasak mint vidéken. Az áremelkedésben fontos szerepet játszik az is, hogy a válság miatt sokan nem vásároltak, hanem inkább béreltek ingatlant. A devizahiteles problémák miatt sokaknak el kellett adniuk lakásukat így új bérlők léptek a piacra.

Mégis az egekbe szökő bérleti díjakat, valamint az olcsó hiteleket és az otthonteremtés állami támogatásának sikerét látva a megfelelő önerővel és jövedelemmel rendelkezők sokan inkább a lakásvásárlás mellett döntetnek.