
A KHR nem feltétlenül egy negatív dolog, mint ahogy sajnos a köztudatba beépült. A KHR a Központi Hitelinformációs Rendszer rövidítése. Hitelfelvétel során sokszor hallott kifejezés, hogy „Ha felkerült a KHR listára nem kaphat hitelt.” ez nem egészen így van, ugyanis aki hitelt vesz fel, az felkerül a KHR listára. Számos tévhit kering még a köztudatban a KHR-ről. De konkrétan milyen adatok szerepelnek a KHR nyilvántartásában? Olvassa el!
A Központi Hitelinformációs Rendszer a magánszemélyek hitelszerződés-adatait tartalmazó adatbázis. Teljeskörű nyilvántartás, amely a hazai pénzintézetek által kötött valamennyi élő lakossági hitelszerződés adatait tartalmazza. Egy ügyfélhez több szerződés is tartozhat, több hitelintézettől is.
A KHR nyilvántartásának célja, hogy a pénzintézet pontosan meg tudja határozni az ügyfél eladósodottsági szintjét, és mindezt megbízható forrásból tegye, és ez alapján felelős döntést tudjon hozni a hitelbírálat során. A KHR megakadályozza, a hitelfelvevők eladósodását. Nemcsak az ügyfelek, de a hitelintézetek részéről is hasznos a KHR lista, mert csökkenti a hitelezési veszteség kialakulásának kockázatát.
A hitelkérelem benyújtásakor fontos, hogy az ügyfelek hitelképességét pontosan fel tudja mérni a bank, ezért a KHR-ben tárolt adatok folyamatosan frissülnek. A fennálló tőketartozás és a rendszeres törlesztés összegére, devizanemére vonatkozó információkat a hitelintézetek havi rendszerességgel aktualizálják.
Az elmúlt évek családtámogatási programjaival a kormány gyermekvállalásra kívánta ösztönözni a lakosságot. Idén is lesznek újabb változások a családtámogatásokban. Az első bejelentett változások már itt is vannak, amelyek minden eddiginél kedvezőbbek.
Sokan dolgoznak külföldön, a legtöbben Ausztriában, Németországban illetve Angliában. Általában ezek az emberek nem véglegesen maradnak külföldön, vélhetően évek múltán hazaköltöznek, így szeretnének Magyarországon lakást vásárolni. A lakáshitel külföldön dolgozóknak is elérhető. De hogyan igényelhet lakáshitelt, aki külföldön dolgozik? Tudni kell, hogy a külföldi jövedelem nem kizáró ok, csak szigorúbbak a feltételek, és több dokumentáció szükséges, mint egy Magyarországon dolgozó, magyar állampolgároknak, és a hitelező pénzintézetek köre is szűkebb.
A kedvező kamatkörnyezet sokakat csábít lakáshitel felvételre. Az alacsony induló kamat és THM (Teljes Hiteldíj Mutató) ösztönző a hitelfelvevőknek. A hitelintézetek az alacsony kamat, és THM mellett számos kedvezménnyel szolgálnak a hitelfelvevők számára. A kérdés, hogy ezek az engedmények meddig érvényesek. Általában a legkedvezőbb lakáshitel kamat feltételhez kötött. Amennyiben az adós nem teljesíti a szerződésben leírt feltételeket, elveszíti a kedvezményt. Ilyen esetekben az adós kára több százezer forintos, vagy akár milliós nagyságrendű is lehet. De mit tegyen, hogy a lakáshitele kedvezményeit ne veszítse el?! Most megtudhatja!
A hitelintézetek komoly versenyben vannak a kamat és a THM tekintetében. A kedvező lakáshitel-kamat elérése feltételekhez kötött, amelyeknek nem csak szerződéskötéskor, hanem a szerződés fennállása alatt is maradéktalanul teljesülnie kell.
Érdemes a hitelfelvétel előtt tájékozódni a kamatkedvezmények mértékéről és kritériumairól, így biztos lehet benne, hogy a kedvezményei megmaradnak. A másik fontos dolog, amit nem árt kinyomozni a hitelfelvétel előtt, hogy mi lesz a következménye annak, ha a követelmények nem teljesülnek.
Bankonként különböző lehet a kamatkedvezmény mértéke. Az átlagos szint 0,5-1,5% között lehet, ami a 3,5-5,5%-os kamattal kínált lakáshitelek esetében komoly tétel. Pénzintézetenként változó, hogy mennyi időre veszítheti el az engedményeket. Hiteltermékenként is lehetnek eltérések attól függően, például, hogy piaci vagy Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelről van-e szó.
Megosztás a facebookon
Az elmúlt években sokan vettek fel hitel, aminek oka az alacsony hitelkamat lehet. A lakosság számára vonzó az alacsony kamatkörnyezet, illetve a könnyű hitelhez jutás lehetősége. Ennek következtében sajnos többen túlvállalták magukat a törlesztőrészletek terén. Mit tehet, ha nem tudja fizetni a törlesztőt? Itt a magoldás!
Számos oka lehet annak, hogy nem tudja fizetni a törlesztőt. A probléma lehet átmeneti, illetve tartós is, ennek megfelelően kell megtalálni a legjobb megoldást. A legfontosabb teendő a probléma felismerése, elemzése. Jó lenne előre látni, hogy körülbelül mikor kerül vissza anyagi helyzete a régibe. Addig is próbáljon spórolni, és csak arra költeni, amire tényleg fontos. Készítsen egy fizetési fontossági sorrendet, amibe a törlesztőrészlet az elsők között szerepeljen.
Vegye fel a pénzintézettel időben a kapcsolatot, és tájékoztassa a kialakult helyzetről. Ha nem csúszott el a havi törlesztővel, viszont érzi, hogy probléma lehet a fizetéssel, a hitelkiváltás jó megoldásnak ígérkezik. Kereshet egy kedvezőbb hitelkonstrukciót annál a hitelintézetnél, ahol kölcsöne van, de körülnézhet más bankok ajánlatai között is. Ez a lépés akkor lehet kedvező, ha jó pár éves drága hitele van, mert annál biztosan jött ki azóta kedvezőbb kölcsön.
A hitelintézethez be kell adni egy kérelmet, amelyet ha jóváhagynak módosulhat az eredeti szerződés. Ha a futamidő kerül meghosszabbításra, kevesebb lesz havi törlesztője.
Bizonyos pénzintézeteknél arra is van lehetőség, hogy átmenetileg csökken a havi törlesztőrészlete. A különbözet a tőketartozáshoz adódik hozzá. Ez csak akkor megoldás, ha átmeneti anyagi problémáról van szó.
Ön ezen időszak alatt a tőkét nem törleszti, csak kamatot és esetleges kezelési költséget fizet az adott hitelintézetnek. Ez a megoldás szintén segít Önnek a havi törlesztőrészletét mérsékelni. A meghatározott tőkemoratórium alatt a fennálló tőketartozás nem csökken. Így a tőkemoratórium lejárta után a törlesztőrészlet az eredeti havi törlesztéshez képest emelkedni fog. Tőkemoratórium csak jelzáloghitelek esetén igényelhető.
Megoldás lehet a hitelfedezeti biztosítás. Csak olyan esetekben segíthet, amik a biztosítási szerződésben fel vannak tüntetve. Általában néhány hónap után indul csak el a szolgáltatás, az előtte lévő időszak önrésznek számít. A hitelfedezeti biztosításnak díja van, ami a általában a törlesztő 3-6%-a.
Ha a teljes hiteltörlesztés összegét nem is tudja fizetni, fizessen annyit, amennyit csak bír. Így lassabban halmozódik fel a tartozás, és talán nem kerül fel a KHR listára. Ide a 90 napnál régebbi, minimálbért meghaladó összegű lejárt tartozást felhalmozó adósok kerülnek fel, vagyis ha részlegesen törleszt, lassabban éri el a minimálbér szintjét.
Azért fontos, hogy ne legyen KHR listás, mert ha felkerül nem lesz hitelképes. Utána már nem lehet megoldás például a hitelkiváltás, amivel annyira lecsökkenthető a havi törlesztőrészlet, amit az adósok nagy része fizetni is tud.
Megosztás a facebookonA személyi kölcsön felvételének számát az alacsony kamat mellett az is növelte, hogy igényléséhez ingatlanfedezet nem szükséges, illetve, hogy gyorsan hozzá lehet jutni. A nagy népszerűség idén is megmaradhat, a hitelintézetek 20-25%-os bővülésre számítanak.
Személyi kölcsön felvételekor ne csak számlavezető bankjánál érdeklődjön, mert elképzelhető, hogy más pénzintézet jobb ajánlatot kínál. Jelenleg lehet találni a piacon 7% körüli kamattal is személyi kölcsönt, melynek THM-je (Teljes Hiteldíj Mutató) 8% körüli. A hitelösszeghez akár pár óra alatt is hozzájuthat, de maximum 2-3 napot vesz igénybe a procedúra. Gyorsíthatja az ügymenetet, ha előre beszerzi a dokumentumokat.
Személyi kölcsön felvétele előtt számolja ki, hogy mekkora összegre van szüksége. Személyi kölcsönt pár száz ezer forinttól, egészen 10 millió forintig lehet igényelni. Hogy mekkora összeget kaphat elsősorban az igazolható jövedelme nagyságától függ. Fedezet nem kell a személyi kölcsön felvételéhez, így a munkabért fogja megvizsgálni a pénzintézet. A JTM szabály szerint, 400 ezer forintos jövedelem alatt a munkabér 50%-a lehet a hitel havi törlesztőrészlete, 400 ezer forintos jövedelem felett, pedig 60%. A legtöbb bank 3-12 hónapos határozatlan idejű munkaviszonyt vár el, de a határozott idejű munkaszerződés sem kizáró ok.
A szabályozás értelmében személyi kölcsönt az a személy igényelhet, aki betöltötte a 18. életévét, viszont a bankok általában 20-23 éves kortól adnak kölcsönt. Egy hitelfelvételnek nem csak alsó, hanem felső korhatára is van, ami általában 68-70 év, de ez bankonként eltérő lehet. Ha a hitelfelvevő személy kora nem felel meg a bank által megjelöltnek, akkor adóstárs bevonása szükséges a hitelügyletbe, viszont neki is meg kell felelnie a bank követelményeinek.
Személyi kölcsön igényléséhez használja a Hitelmax személyi kölcsön kalkulátorát. Online hiteligénylés esetén gyorsabban megtudhatja, hogy jóváhagyta-e a pénzintézet hitelét, mint személyesen. A rendszer egyenesen a bank előbírálati vagy bírálati részlegéhez adja le igénylését, így akár pár óra alatt megtudhatja, hogy jogosult-e a hitelre.
Megosztás a facebookon