
Napjainkban sokan vásárolnak lakást, az alacsony hitelkamatoknak köszönhetően. Kevesen vannak, akik készpénzből meg tudnának vásárolni egy ingatlant, a legtöbb embernek ehhez hitelre van szüksége. Viszont jól meg kell gondolni, nem szabad hirtelen fejest ugrani egy ingatlan megvásárlásába, mert a lakásárak az alacsony hitelkamatokkal szemben, az egekbe szöktek. Sosem voltak még ilyen magas ingatlanárak, mint manapság. Főleg a fővárosban, és környékén, illetve az egyetemvárosokban, valamint a népszerű településeken szaladtak el az árak. Jól meg kell fontolni, hogy milyen paraméterekkel vesz fel egy lakáshitelt, mert hamar eladósodhat, ha könnyelműen választja meg a kölcsönt. Fontos, hogy csak akkora összegű hitelt vegyen fel, amelynek törlesztőrészletét minden hónapban biztonsággal ki tudja fizetni.
Abból szokott a legtöbb probléma adódni, hogy nagyobb havi törlesztőrészletet vállalnak be az emberek, mint amennyit fizetni tudnak. Ezt érdemes nagyon komolyan venni, és költségvetést végezni, mert sohase lehet tudni, hogy mit hoz a jövő. Ha van némi tartaléka, könnyebb helyzetben van, de ha nincs, nagyon fontos, hogy ne vállalja túl magát. Bármikor elveszítheti munkahelyét, vagy tartósan lebetegedhet, vagy bármilyen egyéb probléma történhet, melynek következtében nem tudja fizetni hitele havi részletét. Inkább kisebb törlesztőrészletet vállaljon, amit bármilyen probléma esetén is ki tud fizetni.
Ugyanakkor ez magával vonhatja a következő problémát, amely az, hogy, ha egy nagyobb összegű hitelről beszélünk a törlesztőrészlet akkor lesz kevesebb, ha a futamidő hosszabb, akár 20-30 év is lehet. Ennek hátránya, hogy így viszont milliókkal többet kell a banknak visszafizetni, mint egy rövidebb futamidőnél, melynek oka, hogy a kamatokat hosszabb ideig kell a banknak fizetni.
A másik probléma az önerővel szokott lenni. Az önerő, vagyis, hogy mennyi saját pénzzel rendelkezik az adós, nagyon fontos egy lakáshitel esetében. Lakáshiteleknél van egy jogszabály által meghatározott finanszírozási korlát. Ez forint alapú hitelkonstrukciók esetén, a célingatlan forgalmi értékének 80%-a. Persze ez nem azt jelenti, hogy ekkora mértékű hitel felvehető, és ehhez, csak 20% önerő szükséges. A bankok saját finanszírozási aránya általában ennél kisebb mértékű jelzáloghitel felvételét teszi lehetővé, a minimális önerő mértéke is általában több, mint 20%.
Ha valaki nem rendelkezik kellő mértékű önerővel, lehetőség van egy pótfedezet, vagyis egy másik ingatlan bevonására is, vagyis nem egy, hanem két ingatlannal próbálják az önerő mértékét csökkenteni, egészen pontosan nullára redukálni. Így a megvásárolni kívánt ingatlan, illetve a másik bevont ingatlan kerül a hitelügyletbe pótfedezetként. Ebben az esetben viszont fontos tudni, hogy mind a két ingatlan terhelve lesz a hitellel, és nem fizetés esetén, mind a két ingatlan elúszhat. Ha kellő fedezetet nyújt már a saját ingatlan is, a pótfedezetként bevont ingatlan tehermentesíthető. Ebben az esetben nagyon óvatosnak kell lennie, csak akkor vállaljon ekkora kockázatot, ha biztos abban, hogy fizetni tudja a törlesztőrészletet. Nem minden hitelintézet ad kölcsönt ilyen esetekben, de vannak olyan bankok, ahol ez lehetséges, viszont ehhez a jövedelemnek megfelelőnek kell lennie, illetve az ingatlanok értékének is stimmelnie kell.
Ha nem érzi 100%-osan biztosnak, hogy havonta fizetni tudja majd a felvenni kívánt lakáshitel törlesztőrészletét, inkább ne vágjon bele a hitelfelvételbe. Érdemes inkább várni, tovább gyűjtögetni az önerőre, és kevesebb hitelt felvenni. Erre kiváló megoldás lehet például a lakástakarékpénztár (LTP), melyet az állam is támogat 30%-kal, de legfeljebb évi 72 ezer forinttal. Ha közeli hozzátartozói nevére is köt LTP-szerződést, ezt meg is sokszorozhatja. A lakástakarékot önerőként is beszámítják a bankok, illetve, ha a lakástakaréknál veszi fel a lakáshitelt, kedvező, fix kamattal kaphatja meg.
Megosztás a facebookonEgyre tudatosabban vesznek fel hitelt az emberek. Sokkal tájékozottabbak manapság a hitelfelvevők a kölcsönök terén, mint néhány évvel ezelőtt. Kevesen vannak, akik hitel nélkül tudják finanszírozni életük minden területét. Például egy lakásvásárláshoz az emberek többségének hitelre van szüksége, illetve akkor is előfordulhat, hogy egy hitel húz ki a bajból, ha egy váratlan élethelyzet következtében némi pénzre van szüksége. Sokan azonban tartanak a hitelfelvételtől, mert olyan esetekről is lehet hallani, hogy egy rosszul felvett kölcsön miatt eladósodott valaki. Ha jól választja meg a felvenni kívánt hitelt, biztos lehet benne, hogy nem fog eladósodni. A probléma inkább azokkal van, akik gondolkodás, előzetes tájékozódás nélkül ugranak bele egy hitelfelvételbe. A következőkben összegyűjtöttünk néhány hasznos dolgot, mely segítségére lehet abban, hogy hiteleit hogyan tudja ésszerűen, és hatékonyan használni.
Előzetes tájékozódás
Mielőtt belevágna egy hitelfelvételbe alaposan tájékozódjon, hogy milyen lehetőségek közül választhat. Egy hitel felvétele nagy felelősség, évekre elkötelezi magát vele. Például egy lakáshitel felvétele akár 10-20 évi anyagi kötöttséget is jelenthet.
Mielőtt hitelt vesz fel, érdemes költségvetést készíteni, hogy pontosan tudja, mekkora az az összeg, amit havonta, gond nélkül törlesztőrészletre tud fordítani. Figyeljen arra, hogy havi törlesztőrészlete, ne legyen több fizetése 10-15%-ánál. Hitelfelvételkor ne csak a törlesztőrészletet vegye figyelembe, hanem a hitel körüli egyéb költségeket is. A kölcsön felvételekor előfordulhatnak egyszeri díjak, illetve egyéb kiadások, melyek költségesebbé teszik a hitelfelvételt. Nem árt egy kis anyagi tartalékot képezni, hogy egy esetleges váratlan kiadás esetén is tudja törleszteni hitelét.
A bank kiválasztásánál legyen nagyon körültekintő, hogy biztosan a legjobb hitelkonstrukciót tudja kiválasztani. Ne csak annak a hitelintézetnek az ajánlatait nézze meg, ahol bankszámláját vezeti, illetve ne csak a jól csengő reklámokat figyelje, hanem tájékozódjon akár személyesen bankfiókokban, akár az interneten. Megnézheti a legjobb bankok ajánlatait például oldalunkon is, és kedvére válogathat a legjobb hitelkonstrukciók között.
Nagyon fontos, hogy a hitelcélt tartsa szem előtt, és annak megfelelően válasszon hitelt. Ha szükséges kérje szakember segítségét, mert Ő pontosan tudja, hogy az Ön igényeinek melyik a legmegfelelőbb hitel.
Egy hitel kiválasztásánál nagyon alaposan végig kell gondolni, hogy milyen hosszú futamidőt választ. Az optimális futamidő kiválasztása nem könnyű. Ha túl rövid a futamidő anyagilag megterhelő lehet. Ha úgy érzi, hogy egy alacsonyabb törlesztőrészletet biztonságosabban tud fizetni, érdemesebb a hosszabb futamidőt választani a későbbi kellemetlenségek miatt. Általában van lehetőség előtörlesztésre is.
A hitelfelvételnél az egyik legfontosabb kérdés, hogy a fix, vagy a változó kamatozású hitel mellett tegye le voksát. Értelemszerűen a változó kamatperiódusú kölcsönnél a kamat változik. Itt azt kell mérlegelnie, hogy a költségvetésébe, belefér-e a fizetés, egy esetleges kamat emelkedés esetén is. Ha Önnek fontos, hogy a kiadásai pontosak, kiszámíthatóak legyenek, akkor a fix kamatozású hitelt érdemes választania.
Érdemes előzetesen tájékozódni, hogy az adott hitel felvételéhez pontosan milyen dokumentumok szükségesek, és azokat előre beszerezni, hogy ezzel ne veszítsen időt, mikor fel kívánja venni a hitelt.
Lehetőségeihez mérten, minél hamarabb fizesse vissza hitelét!
Ha van rá módja, érdemes a hitelfizetés mellett megtakarítást képezni, amit a hiteltartozás csökkentésére lehet fordítani. Ezzel nagyobb összegeket is megspórolhat, mert összességében kevesebb kamatot kell visszafizetni. Ha például felszabadul egy megtakarítása, vagy év végi bónuszhoz jut, ezeket az összegeket érdemes előtörlesztésre fordítani. Ha lakáshitele van, a lakáshitel mellé, ha teheti, érdemes lakástakarékot kötni, mert az állami támogatással növelt összeggel megéri az előtörlesztés.
Évente vizsgálja felül hiteleit!
Bármilyen hitele is van, érdemes évente megnézni, hogy nem talál-e kedvezőbb hitelkonstrukciót. A hitelkiváltások száma hazánkban alacsony, pedig ezzel a lehetőséggel pénzt lehet spórolni, főleg egy lakáshitel esetében nem is keveset. A régebben felvett hitelek kamatai jóval magasabbak, mint a most aktuális kamatok.
Helyes hitelkártya használat
Ha jól használja hitelkártyáját, csak nyerhet vele. Annyi az egész, hogy tartsa be a hitelkártyára vonatkozó hármas szabályt. Vagyis, mindig időben fizesse vissza az elköltött pénzt, ne lépje túl a hitelkeretet, és ne használja készpénzfelvételre a kártyát, csak vásárlásra. Ha a visszafizetéssel túllépi a türelmi időszakot, vagyis a 45 napot, máris ketyeg a közel 40%-os hitelkamat. A hitelkártyával történő készpénzfelvétel díja jóval magasabb, mintha egy sima bankkártyáról venne fel pénzt. Viszont, ha hitelkártyáját megfelelően használja, különböző kedvezmények is társulhatnak hozzá, ez általában 1-2, vagy akár több százalék kedvezmény a vásárlások végösszegéből, illetve egyéb kedvezmények is lehetnek. Ezzel akár több 10 ezer forintot is megtakaríthat. Amit nagyon fontos itt még megjegyezni, hogy a vásárlási szokásainak leginkább megfelelő kedvezménycsomagot válassza.
Mi a helyzet a folyószámlahitellel?
Sokak számára vonzó a fizetésük akár háromszorosát is meghaladó folyószámla hitelkeret. Gyakran előfordul, hogy nem tudják visszafizetni a felvett összeget, és csak maguk előtt görgetik az adósságot. Ilyenkor a hó végén, a bankszámlán törlesztésére hagyott összeggel lehet visszafizetni a hitelt. Csak akkor érdemes igénybe venni a folyószámlahitelt, ha az átmeneti pénzzavarokra, vagy biztonsági vésztartalékként szolgál, és minél hamarabb vissza tudja azt fizetni.
Megosztás a facebookonAz ingatlanárak igen magasra szöktek napjainkra. Ennek számos oka lehet, többek között az erősödő fizetések, az alternatív befektetési lehetőségek alacsony száma, a turizmus pörgése a fővárosban, illetve a hatalmas kereslet az albérletekre. Ha ingatlant vásárolna kiadás céljából, nagyon fontos, hogy melyik városban, településben gondolkodik, van-e kereslet azon a környéken albérletre, megéri-e egyáltalán megvenni a lakást. Ha Magyarországon körülnézünk, azt mondhatjuk, hogy a keleti régiókban kedvezőbb áron lehet ingatlanhoz jutni, mint a középső, illetve a nyugati részeken.De ezeken a területeken belül is lehetnek árbeli eltérések, attól függően, hogy hol helyezkedik el az ingatlan. Például, ha egy felkapottabb környék közelében van, vagy egyetemhez, wellness központhoz közel, stb. akkor hiába van egy olcsóbb régióban, az ára magasabb lesz.
Azért vásárolnak manapság sokan ingatlant befektetés céljából, mert a lakáshitel kamatok ilyen alacsonyak még nem voltak, mint mostanság. Akik belevágnak a lakásbefektetésbe, úgy gondolják, a lakáshitel törlesztését fedezni tudják a bérleti díjból. A kérdés csak az, hogy, ha mindenki effajta befektetésen töri a fejét, vajon nem jön-e el a hanyatlás időszaka? Ami biztos, a hatalmas érdeklődés csak az ingatlanárakat tartja fenn a magasban. Senki sem lát a jövőbe, hogy néhány év múlva az árak emelkedni fognak, vagy csökkenni, nehéz lenne megmondani.
Sokan nem is gondolják, hogy egy ingatlan kiadása nem is olyan egyszerű. Egy ingatlannal mindig lehetnek problémák, amit bizony többnyire a tulajdonosnak kell megoldani, és nem a bérlőnek. Mivel ez nem egy egyszerű feladat, sok befektetési céllal megvásárolt ingatlant parlagon hever, mert a tulajdonosaik nem érnek rá ezzel foglalkozni, így viszont akik energiát fektetnek a kiadásba magasabb árat kérhetnek a lakásokért, mert kisebb a kínálat.
Ne adja ki lakását az első jelentkezőnek. Köztudott, hogy nehéz megbízható, jól fizető bérlőt találni, de érdemes kivárni a megfelelőt. Inkább hirdesse picit tovább az ingatlant, minthogy a későbbiekben kellemetlenségek érjék.
Minden estben kérjen kaukciót. Ha a bérlő már a kaukciót sem tudja kifizetni, nagy valószínűséggel, a havi bérleti díjat, illetve a számlákat sem fogja rendezni. Ez mindenképpen egyfajta biztonságot adhat Önnek.
Biztosítsa be magát minden téren. A bérleti szerződés megkötése elengedhetetlen, a legjobb, ha közjegyzői okiratba van foglalva egy része, vagy az egész dokumentum. Ebbe minden olyan fontos dolgot bele lehet írni, amivel biztonságos lehet egy ingatlan kiadása. Ilyenek lehetnek például, a károk, a kiköltözés, a bérleti díj fizetése, a rezsi fizetése, stb.
Ha több ingatlannal is rendelkezik, amit kiadás céljából működtet, a tennivaló is több lesz. Főleg, ha lakáshotelként üzemelteti őket. Az érkező vendégeket fogadni kell, ha elhagyják a lakást takarítani kell utánuk, kéréseiket kezelni kell. Egy rendes állás mellet, szinte lehetetlen ezeket a teendőket elvégezni. A legtöbb lakáshotel szállóvendége külföldi, így nem árt, ha beszél angolul.
Ha kiad egy ingatlant, azzal bármikor, bármilyen probléma lehet. Vagyis Önnek, vagy helyben kell lennie, vagy kell keresnie egy megbízottat, aki Ön helyett elérhető a problémák esetén.
Arra is érdemes odafigyelni, hogy egy kiadott lakás nem csak bevételt termel, hanem kiadásai is lehetnek. Ilyen például az adó, az esetleges javítások, felújítások, stb.
Egy ingatlan kiadásánál fontos, hogy milyen környéken helyezkedik el. Hiába jut hozzá egy ingatlanhoz olcsón, ha rossz környéken van, mert azt a későbbiekben nem fogja tudni kiadni. Így a lakás üresen marad, és csak ráfizetés lesz.
Az emberek nagy többségben az olcsóbb lakásokat keresik. Úgy célszerű megválasztani a bérleti díjat, hogy ne legyen túl magas, mert akkor nem fogják kivenni az ingatlant, de azért Önnek is megérje. A hazai, illetve a külföldi bérlők között e téren lehet különbség. A külföldieknek valószínűleg könnyebben kiadhatók a drágább, közkedveltebb, felkapottabb helyeken levő ingatlanok.
Nagyon fontos, hogy mielőtt belevág az ingatlankiadásba, jól gondolja át, hogy biztosan lesz-e elég ideje ezzel foglalkozni, illetve, ha betartja a fentiekben leírtakat, biztos, hogy nem érik kellemtelenségek a jövőben. Ha hitelre is szüksége van a kiadásra szánt ingatlan megvásárlásához, oldalunkon kedvére kalkulálhat, és rendszerünk a legkedvezőbb hitelajánlatokat fogja Önnek felkínálni.
Megosztás a facebookonNapjainkban sokan vágnak bele az ingatlanvásárlásba, még ha, ehhez hitelt is kell felvenniük. Kevesen vannak, akik készpénzből ki tudnának fizetni egy ingatlant. A mostani lakásvásárlók szerencsésebb helyzetben vannak, mint azok, akik korábban akartak hitelből ingatlant vásárolni, mert a hitelkamatok még sosem voltak ilyen alacsonyak, mint manapság. Kedves időtöltés azzal foglalatoskodni, hogy megtalálja álmai otthonát. Erre számtalan lehetőség áll rendelkezésére.
Amint megtalálta a megfelelő ingatlant, érdemes meggyőződni róla, hogy valóban eladó-e az ingatlan, mert sajnos előfordulhatnak visszaélések. Fontos, hogy a tulajdonos igazolja magát, valamint, hogy érvényes tulajdoni lapot lásson. Azt is mielőbb tisztázni kell, hogy van-e teher az ingatlanon, mert a terhet mindenképpen rendezni kell.
Egy ingatlan vásárlásakor általában foglalót kér az eladó. A foglaló a szerződést biztosító mellékkötelezettségként a szerződéskötéskor a kötelezettségvállalás jeleként átadott pénzösszeg vagy más dolog. A foglaló összege a vételárba beleszámít. A foglaló mértékét a törvény nem határozza meg tételesen. Szokásos mértéke az ingatlan vételárának 10%-a. Nagyon fontos a foglalóval kapcsolatban tisztázni néhány dolgot, mert sokan félnek attól, hogy, ha esetleg valami nem úgy alakul, ahogy tervezték elveszíthetik a foglalót.
Mivel az ingatlanárak igen magasra szöktek napjainkban, a foglaló, pedig az előbb említett módon ennek általában 10%-a, elég nagy összegről van szó. Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy, hogyan lehet azt kivédeni, hogy valamilyen probléma bekövetkeztekor ne veszítse el az eladónak adott foglalót.
Miután megvan a megfelelő ingatlan bankot kell választani. Előzetesen tájékozódhat például interneten is, akár nálunk a hitelmax.hu oldalon. Kalkulátorunk segítségével ingyen, és bérmentve válogathat a bankok ajánlatai között. Miután kitölti az űrlapot, ami semmilyen kötelezettséggel nem jár, a kalkulátor az Ön számára legkedvezőbb ajánlatokat dobja ki. De természetesen személyesen is végigjárhatja a hitelintézeteket, csak az sokkal időigényesebb, vagy kérheti szakember segítségét is.
Tehát miután valamilyen módon kiválasztotta a megfelelő bankot, mindenképpen érdemes személyesen bemenni a bankfiókba, hogy ott az ügyintéző a saját banki szabályzatuk alapján megnézze, hogy jövedelme, és egyéb feltételek mellett, mekkora összegű hitelt kaphat, viszont ez sohasem lehet 100%-ig biztos.
A foglalóra vonatkozó szabályok értelmében, ha a vevő hibájából hiúsul meg az adásvételi szerződés, akkor a foglaló teljes összegét elveszíti a foglalót adó fél. Mint már említettem itt igen nagy összegekről beszélünk, mert például, egy 23 millió forintos ingatlan esetében, ez 2,3 millió forintot jelent. A foglalót szerződéskötéskor át kell adni a vevőnek, amit bele is foglalnak a szerződésbe.
Ez ugyan kockázatokkal járhat, de van lehetőség a rizikó csökkentésére. Ilyen lehet például a lakáshitel előbírálat. Az érvényes dokumentumok alapján a bank megállapítja, mekkora lakáshitelt kaphat. Ez abban tér el a végleges bírálattól, hogy az ingatlan fedezetet nem vizsgálják meg, értékbecslés nem történik, csak a jövedelem és a háztartási adatok alapján vizsgálja a bank a hitelképességet. Az igazolás, amit a hitelképességről kiállítanak általában 3-6 hónapig érvényes, ez bankonként eltérő. Ha megvan a vásárolni kívánt ingatlan, akkor már csak az értékbecslésnek kell rendben lennie. A hitelintézethez korábban beadott papírokat nem kell újból beadni, esetleg egy friss munkáltatói igazolásra lesz szüksége, valamint a bank ellenőrizheti ismét a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR).
Nagyon fontos, hogy az előbírálat csak annál a banknál érvényes, ahol azt kiállították. Ennek oka, hogy minden hitelintézet más-más belső szabályrendszerrel dolgozik. Ezek nem nagy eltérések, a lényegi dolgokban megegyeznek, viszont a részleteken könnyen elbukhat egy hitelbírálat.
Másik lehetőség lehet, hogy ne bukja el a foglalót, hogy az adásvételi szerződésben ki kell kötni,hogy a foglalóra vonatkozó általános rendelkezésektől eltérően, sikertelen hitelbírálat esetén a foglaló visszajár. Viszont ebben az esetben előfordulhat, hogy az eladó nem megy bele ebbe a kikötésbe, akkor sajnos ez nem járható út.
Harmadik lehetőség lehet, hogy amennyiben bizonytalanabb ügyletről van szó, akkor a vevő csak előleget adjon, mert ennek anyagi vonzata nincs, ha a vétel nem jön létre, az előleg visszajár a vevőnek. A komolyabb vételi szándékot ezzel szemben a foglaló testesíti meg, amelynek viszont már anyagi vonzatai is lehetnek. Tehát az eladó joggal gondolhatja, hogy nem komoly vevőről van szó, ha előleget ad, így természetesen ez is csak akkor jöhet létre, ha az eladónak is megfelel, hogy foglaló helyett előleget kap.
Megosztás a facebookonA népszerű uniós program 2017. április 24-én indult, és 2022 végéig lehet rá pályázni. Ezzel a pályázattal lehetőség van a családi házak és társasházak energetikai korszerűsítésére. A 0%-os hitel, akár 20 éves futamidővel is igényelhető Magánszemélyek 500 ezer forinttól 10 millió forintig igényelhetik, a társasházak és lakásszövetkezetek pedig lakásonként 500 ezer forinttól 7 millió forintig. A hiteligényléseket a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) által kialakított MFB Pontoknál (Budapest Bank, FHB, B3 Takarékszövetkezet, Magyar Takarékbank) lehet benyújtani. A 0%-os, forint alapú hitel igényléséhez, csupán 10 % önerőre van szükség.
Mire igényelhető a hitel?
A hitel többek között igényelhető lesz a lakóingatlanok hőszigetelésére, fűtési vagy melegvíz-rendszerek korszerűsítésére, illetve napkollektoros, napelemes, hőszivattyús rendszerek telepítésére is.
A következő díjak nem kerülnek felszámításra a kölcsön igénybevételekor:
A hitelhez kapcsolódó időkorlátok:
Milyen biztosítékok szükségesek a hitel felvétele során?
Az elvárt fedezettség mértéke, ha a kölcsönfelvevő természetes személy:
Ha a kölcsönfelvevő természetes személy a korszerűsítéssel érintett ingatlant kötelező a fedezeti körbe bevonni, amennyiben a kölcsön összege a 2 millió forintot eléri, vagy azt meghaladja. Ebben az esetben az alábbi biztosítéki formák fogadhatók el:
Mivel lehet igazolni a hitelt?
Mint minden hitelt, amit egy bizonyos célra adnak igazolni, kell, nincs ez másként a 0 %-os energiahatékonysági hitel esetében sem. Az energia megtakarítást a korszerűsíteni kívánt épület felújítás előtti, meglévő állapotára vonatkozó hitelesített energetikai tanúsítvánnyal és a korszerűsítés utáni állapotra vonatkozó energetikai előtanúsítvánnyal kell igazolni.
A támogatás feltételei:
I. Energiahatékonyság javításra vonatkozó tevékenységek
Önállóan támogatható
Kizárólag másik, önállóan támogatható tevékenységgel együtt támogatható
II. Megújuló energia felhasználására vonatkozó tevékenységek
Ezek mind önállóan támogatható tevékenységek.
A bankszámla hivatalos nevén fizetési számla. Alapvetően arra való, hogy jövedelmet kapjon rá és onnan készpénz mozgatása nélkül teljesítse kötelezettségeit. Ma már el sem lehet képzelni életünket nélküle. Ha bankkártyát is igényel hozzá, amit kevesen tudnak, hogy nem kötelező, nagyban megkönnyítheti mindennapjait, rengeteg időt lehet vele spórolni, főleg, ha internettel is rendelkezik, mert annak segítségével számos művelet otthonról is elvégezhető, például befizetheti számláit a fotelból, illetve gond nélkül vásárolhat vele.
A bankszámlának jó néhány előnye van:
Egy bankszámla nyitása nagyon egyszerű művelet. Mielőtt kiválasztja az Ön számára legmegfelelőbb bankot, érdemes alaposan átnézni a pénzintézetek ajánlatait, mert a számlavezetési, illetve egyéb díjak között eltérések lehetnek, ami több ezer forintos különbséget is jelenthet, ha nem figyel oda.
Egy bankszámla nyitásának költségei is lehetnek, amiről mindenképpen tájékozódjon előre, és vigyen magával megfelelő mennyiségű készpénzt, vagy egy használatban lévő bankkártyát. Gyakran tartoznak a számlanyitáshoz kedvezmények, amik általában 1-2 évre szólnak. Érdemes a kedvezményes időszak utáni árakról is tájékozódni, mert hosszú távon azt fogja fizetni.
A bankszámla nyitásához szükséges dokumentumok