A személyi kölcsönt egy gyors pénzügyi segítség. Általában 100-500 ezer forint között igénylik a legtöbben. Előfordulhat, hogy több pénzre van szüksége. Szerencsére a személyi kölcsönnel nagyobb összeghez is hozzá lehet jutni, amit arra költhet, amire szeretne.
Felvehet akár 8,5 millió forintot is. Nettó átlagbérrel is hozzáférhet egy jobb ajánlathoz. Azt viszont fontos tudni, hogy minél magasabb a havi jövedelme, annál kedvezőbb személyi kölcsönhöz juthat. A biztosíték csökkenti a hitelintézet kockázatát, ami a személyi kölcsönnél az igazolható havi bevétele.
Népszerűek a szabad célú hitelek, ezek közül a legtöbben a személyi kölcsönt választják. Nagy különbségek vannak a személyi kölcsönök és a jelzáloghitelek között. Utóbbiaknak jobbak a kamataik, viszont a személyi kölcsön rövidebb idő alatt, sokkal kevesebb dokumentációval és jelzálog nélkül igényelhető.
Egy jelzáloghitel kiutalásának feltétele az ingatlan. Ha ez megvan a hiteligénylő szinte korlátlanul nagy összeget vehet fel. A személyi kölcsönnél viszont nagyjából tízmillió forint a felső határ.
Amennyiben az átlagbért (nettó 240-250 ezer forintot) nézzük, akkor 8,5 millió forint is elérhető, a legszigorúbb hitelezési gyakorlatot véve 5,5 millió forintot adnak hitelbe a hitelintézetek 10 év futamidő mellett.
Többen is személyi kölcsönből finanszírozzák az ingatlanvásárlást és a felújítást. Ez azoknak jelent jó megoldást, akik nem tudnak jelzálogot biztosítani. A személyi kölcsön összege plusz összegként szolgálhat készpénzes vásárláshoz, vagy felújításhoz. Igazolható jövedelem mellett, akár egy héten belül meg is kaphatja a hitelt.
Ha teheti kérje szakértő tanácsát hitelfelvétel előtt, mert a bankok egymáshoz képest kis eltéréssel alkalmazzák JTM szabályt (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutatót).
A Hitelmax személyi kölcsön kalkulátora segít a legkedvezőbb személyi kölcsön kiválasztásában!
Megosztás a facebookonHitelfelvétel előtt mérlegelje pénzügyi helyzetét. Végezzen költségvetést, számolja ki, hogy mekkora az az összeg, ami nem terheli meg a családi kasszát. A személyi kölcsönök nagy része fix kamatú, így egy kamatemelkedés nem befolyásolja a havi törlesztőrészlet nagyságát. Egy lakáshitelnél nagyobb összeget kell felvenni, melynek havi törlesztése is nagyobb kiadást jelent. A kifizetés sikeressége a pénzügyi biztonságán múlik. Előfordulhatnak olyan önhibáján kívüli okok, amik miatt nem tudja fizetni a törlesztőt. A megoldás a hitelfedezeti biztosítás!
A szolgáltatók a havi törlesztőrészlet egy meghatározott részéért cserében nyújtanak biztosításokat. Ez általában a havi esedékesség 6-7%-a. Ennek mértéke attól függ, hogy mennyi eseményre köti a biztosítást. Vannak olyan bankok, amelyek a biztosítás megkötéséért cserébe kamatkedvezményt adnak.
Mielőtt biztosítást kötne, tanulmányozza a biztosítók feltételeit, ugyanis nem minden esetben fizetik ki a havi törlesztőrészleteket, illetve a fennálló tartozást. Néhány fontos szempont:
Az alacsony hitelkamatok miatt egyre több hiteligénylés érkezik a pénzintézetekbe. Legyen óvatos, nem érdemes fejest ugrani egy hitelbe. Hiteligényléskor meg kell felelni az általános banki követelményeknek, ami vonatkozik a dokumentumokra, életkorra, munkaviszonyra, jövedelemre, jelzáloghitel esetén pedig a fedezetre is. Hitelfelvételkor a jövedelem terhelhetőségét a JTM (Jövedelemarányos Törlesztési Mutató) korlátozza. De Mit kell tudni a JTM szabályról?
A 32/2014. (IX. 10.) MNB rendelet a jövedelemarányos törlesztőrészlet és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szól. A JTM alapja minden esetben az igazolt havi nettó jövedelem. A vizsgálat során az adóstársak jövedelme és meglévő kölcsöneik törlesztése összesítve értendő. A jövedelemigazolás nem lehet régebbi 30 napnál.
Az igazolás lehet:
A hitelösszeget befolyásolja a hiteligénylő nettó jövedelmének nagysága. Jelzáloghitelnél számít a fedezetként bevonni kívánt ingatlan értéke is. Ebben az esetben a hitelösszeg maximum 80%-a lehet a becsült forgalmi értéknek. Hogy a jövedelem mekkora része fordítható legfeljebb hiteltörlesztésre, az MNB által hozott adósságfék szabály határozza meg. Az adósságfék szabály célja az, hogy a hitelfelvevők csak akkora terhet vállaljanak be, amekkorát hosszú távon, is fizetni tudnak.
A JTM az összes jövőbeni hitelre is értendő. Ha a jövőben még szeretne hitelt felvenni, ne használja ki jövedelme maximális terhelhetőségét, mert egyéb kölcsön törlesztőrészlete nem fog beleférni a keretbe.
Megosztás a facebookon
Bankszámlát nyitni egyszerű. Befárad a kiválasztott bankba a bankszámlanyitáshoz szükséges dokumentumokkal, és körülbelül fél óra alatt meg is van. A bankszámlaválasztás azonban már bonyolultabb, ugyanis átlagos jövedelemmel, akár 15 ezer forintot is megtakaríthat évente. Íme, néhány jó tanács bankszámlaválasztáshoz!
Fontos, hogy ismerje saját bankszámla-használati szokásait. A legfontosabb szempontok:
Ha ki szeretné számolni egy bankszámla költségeit, akkor a saját szokásainak megfelelő költséggel számoljon. A számlacsomag kiválasztásánál figyelni kell a kedvezményekre is. Sok induló kedvezménnyel kecsegtetnek a bankok. Ezek általában fél-egy évre szólnak. Nézze meg az azt követő időszakot is, mert elképzelhető, hogy hosszú távon nem éri meg.
Bankszámlanyitáskor fontos lehet az is például, hogy hol vannak a hitelei, hol tartja megtakarításait, hiszen adott esetben csak a számlavezetés miatt nem biztos, hogy érdemes bankot váltani.
Lényeges szempont bankszámlaválasztáskor, hogy legyen bankautomata a lakóhelye közelében. Nem túl kényelmes, ha utaznia kell az ATM-hez készpénzért.
A bankszámlához általában bankkártyát is igényelnek az emberek. Gondolja át, hogy milyen bankkártyára van Önnek szüksége. A dombornyomott kártyák költségesebbek, mint a nem dombornyomottak. Ha egy számlához több kártyát is szeretne, érdeklődjön annak költségeiről, hogy biztosan megéri-e.
Megosztás a facebookonJelzáloghitel felvétele előtt tájékozódjon a felmerülő költségekről. A legtöbb ember úgy gondolja, hogy elég, ha tisztában van a kölcsön kamatával, a törlesztőrészlet nagyságával, illetve az alapvető díjakkal. Nem is sejtik, hogy egyéb díjak is felmerülhetnek. Most kiderül, hogy melyek a jelzáloghitel felvételekor felmerülő speciális díjtételek.
A jelzáloghitel felvétele elég összetett folyamat. A hitelintézet a jövedelem mellett a fedezetként felajánlott ingatlant is megvizsgálja. Emiatt keletkezik a sok speciális díjtétel. Ezeknek jelentős része ismerős lehet, viszont akadnak olyanok, amelyekre nem számít a hitelfelvevő.
A THM (Teljes Hiteldíj Mutató) egy a hitel kamata és a kapcsolódó díjak alapján kiszámolt százalékos formában kifejezett évesített költség mutató. Azt mutatja meg, hogy mennyibe kerül az adott hitel. A THM számolása jogszabályban rögzített módon történik. A díjak többségét tartalmazza, így viszonylag valós értéket mutat. Viszont előfordulhatnak olyan költségek, melyeket nem tartalmaz a THM.
A Hitelmax lakáshitel kalkulátora segítségével megnézheti a legjobb ajánlatokat!
Megosztás a facebookonSokan vásárolnak lakást napjainkban. Viszonylag kevesen tehetik meg, hogy készpénzből vegyenek ingatlant, így általában hitelt is vesznek fel az emberek. Egy lakáshitel felvétele bonyolultabb a személyi kölcsön felvételénél. A lakáshitelek összehasonlítására kiváló megoldás a Hitelmax lakáshitel kalkulátora. Amellett, hogy egy reális összképet kap a lakáshitel ajánlatokról, rengeteg időt is spórolhat. A kalkulátor használata egyszerű, és semmilyen kötelezettséggel nem jár.
Először mindenképpen anyagi lehetőségeit érdemes felmérni, illetve vegye számba a támogatásokat is:
A fent említett támogatásokra családalapítás, illetve gyermekvállalás esetén lehet jogosult. Egyedülállóként ezeket a kedvezményeket nem veheti igénybe.
Ha a vásárolni kívánt ingatlan egy részét hitelből finanszírozná, akkor minimum 20% önerővel kell rendelkeznie, de jobb, ha 30%-kal tervez. Hogy pontosan mennyi hitelt kaphat a banktól, az függ a lakás forgalmi értékétől, és a jövedelemtől is.
A kamatperiódus hossza nagyon fontos egy lakáshitel felvételénél. Minél rövidebb a kamatperiódus, annál „olcsóbb” egy hitel. Viszont ezek a hitelek kockázatosabbak is. Ha csak azért vesz fel ilyen hitelt, mert havonta nem tud többet kifizetni a törlesztőre, akkor mi lesz, ha a kamatok emelkednek. Hogyan fogja fizetni a törlesztőt?
Minél kockázatosabb hitelt veszel fel, a JTM korlát annál kevésbé hagyja eladósodni. Lakáshitel esetében a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, 500 ezer forintos jövedelem alatt, afölötti jövedelem esetén pedig 30% a korlát. A fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os limit csak a minimum tíz évig vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik. Érdemes legalább 10 éves kamatperiódussal lakáshitelt felvenni, mert ezeknél a havi törlesztő egy évtizedig nem változhat.
Ha megtudta mennyi kölcsönt kaphat - akár kérhet előzetes hitelbírálatot is - jövedelme alapján, és a vásárolni kívánt lakás elegendő fedezet az önerőn felül, akkor következik a lakáshitel kiválasztása. Mivel itt akár több 10 milliós összegről van szó, a törlesztők között is nagyobb eltérések lehetnek, ezért nem mindegy, hogy melyik hitelintézetet választja.
A lakásvásárlás helyes sorrendje az, ha először a kölcsönt választja ki, majd ez után foglalózza le az ingatlant. Ez azért így logikus, mert fontos, hogy biztosan hitelképes legyen, illetve az adásvételi szerződés tartalmának meg kell felelnie az adott bank elvárásainak is.
Megosztás a facebookon