Igényelhet-e személyi kölcsönt munkáltatói igazolás nélkül?

 Személyi kölcsön munkáltatói igazolás nélkül,  dokumentumok, laptop, határidőnapló, toll

A bankokat jogszabály kötelezi arra, hogy csak rendszeres jövedelem érkezése esetén adjanak kölcsönt, mert ez lesz a személyi kölcsön fedezete. A megfelelő jövedelem igazolásának egyik módja a hitelintézet felé a munkáltatói igazolás. A bevétele alapján állapítja meg a pénzintézet a hitelezhetőségi limitet. Abban minden bank egyetért, hogy minél magasabb jövedelmet tud igazolni, annál nagyobb összeget tud biztonságosan felvenni. A hitelintézetek a jövedelem három-négyszeresét adhatják oda az adósnak. A kérdés, hogy hogyan vehető fel egy személyi kölcsön munkáltatói igazolás nélkül. A munkáltatói igazolást el lehet kerülni, de jövedelem mindenképpen szükséges a hitelfelvételhez. A bankok abban is egyetértenek, hogy mi számít jövedelemnek hitelfelvételkor.

 

A bank kétféle jövedelmet ismer el hitelfelvételnél:

  • Elsődleges jövedelem (önállóan megállják helyüket): a munkabér, amit alkalmazottként kap; vállalkozóként a saját magának fizetett bér; nyugdíjasként a nyugdíj
  • Másodlagos, vagy kiegészítő jövedelem (önállóan a bank nem tudja értékelni, de az elsődleges jövedelem mellé beszámíthatók): GYES, GYED, családi pótlék, szociális támogatások, ösztöndíjak, osztalék, részesedés stb.


Személyi kölcsön munkáltatói igazolás nélkül: Jövedelemigazolás

A bankok hiteleznek jövedelem alapján, nem kell munkáltatói igazolás. Valamilyen igazolás azonban mindenképpen szükséges. Általában ez alkalmazottként a 3-6 havi bankszámlakivonat. Amennyiben nem alkalmazottként veszi fel a hitelt, a következő lehetőségei vannak:

  • Nyugdíjasként elég bevinni a nyugdíjigazolványt (törzslapot) a bankba, vagy 3 havi nyugdíjszelvényt, ha nem saját bankjánál intézi a hitelt és a bank nem látja a bankszámlakivonaton, hogy hozzájuk érkezik nyugdíja.
  • Vállalkozóként a NAV-tól kell kérni előző évi jövedelemigazolást és egyes esetekben a pénzintézet kérhet a vállalkozásról NAV 0-s igazolást is, hogy nincs köztartozása, adótartozása.

Ha a bank nem látja biztosítottnak a hitel visszafizetését, fedezetet és kezest is rendelhet a hitelszerződéshez, vagy amennyiben a hitelcélt többen használják fel és indokolt, adóstárs bevonásával biztosíthatja a hitel visszafizetését.

 

Személyi kölcsön munkáltatói igazolás nélkül: Kizáró okok

  • Legalább 3 hónapos munkaviszony, de van ahol 6-12 hónapot kérnek. Próbaidő, felmondási idő kizáró ok.
  • Határozott idejű munkaszerződés. (Néhány bankban elfogadják a 12 hónapig fennálló munkaszerződést.)
  • Nincsenek érvényes magyar azonosító okmányok.
  • Szerepel a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) negatív adóslistáján (Vannak olyan pénzintézetek, melyek KHR listásoknak is adnak hitelt.).

 

Személyi kölcsön munkáltatói igazolás nélkül: Van rá lehetőség?

Szinte minden hitelintézet kínál személyi kölcsönt, melynek igénylése gyorsabb a saját számlavezető bankjánál, ha oda érkezik jövedelme. A személyi kölcsön feltételei kedvezőbbek lehetnek, ha idegen bankban igényli a hitelt, mert bizonyos akciók keretein belül kamatkedvezményt kaphat, a jövedelemutalási kedvezmény mellett. A kölcsön igénylésekor általában 3-6 havi bankszámlakivonatot kérnek, melyen szerepel jövedelme. A bank legalább három hónapra visszamenőleg kérhet bankszámlakivonatot, közüzemi számlákat és telefonszámlát is. Nem minden banknál van lehetőség készpénzes fizetéssel személyi kölcsönt felvenni. Amelyik pénzintézet lehetőséget ad erre, az munkáltatói igazolást is kérni fog. Egy hitel felvételéhez egyéb dokumentumokra is szükség lesz, melyeket érdemes előre beszerezni, így gördülékenyebb lehet a hitelfelvétel.

A legjobb hitelkonstrukció kiválasztásához használja a Hitelmax személyi kölcsön kalkulátorát. Több bank ajánlatát találja egy helyen, ezzel időt spórolhat, mert nem kell végigjárnia egyesével a hitelintézeteket.

Milyen feltételekkel juthat személyi kölcsönhöz?

  személyi kölcsön feltételei, hitelfelvétel, bank

A személyi kölcsön népszerűségének oka, hogy feltételei nagyon egyszerűek. Mivel jövedelem alapú, a hitelintézet havi rendszeres bérét fogja vizsgálni, mert ebből kell majd törleszteni a kölcsönt, vagyis ez lesz a fedezet. Személyi kölcsön igénylésekor a bank csak meghatározott jövedelemtípusokat fogad el a fizetőképesség megállapításakor. Minden pénzintézetre igaz, hogy minél magasabb jövedelmet tud igazolni, annál kedvezőbb feltételű hitelhez juthat. Az igazolt havi bér azt is meghatározza, hogy mekkora lehet a maximálisan felvehető hitelösszeg. A legkedvezőbb személyi kölcsön kiválasztásához használja a Hitelmax személyi kölcsön kalkulátorát.

Jelenleg a jövedelme 50%-át fordíthatja törlesztésre 400.000 Ft nettó fizetés alatt, fölötte pedig 60%-át. JTM szabály viszont októbertől változni fog. A bankok csak a jövedelem 35-40%-áig engedik elmenni a hitel törlesztőrészletét. 

 

Személyi kölcsön feltételei - Általános

  • Minimum 3 hónap munkaviszonyt szükséges igazolni alkalmazottként, amely nem eshet próbaidő és felmondási idő alá.
  • Vállalkozóként általában legalább 1 lezárt üzleti évet kell igazolni a bank felé.
  • A személyi kölcsön 18 éves kortól igényelhető, de a bankoknál általában 22-23 év az alsó korhatár. Ha a hiteligénylő nem felel meg a bank által előírt alsó korhatárnak adóstárs bevonása szükséges az ügyletbe.
  • A személyi kölcsön felvételének felső korhatára általában 72 év, de ez bankonként eltérő. Amennyiben az adós betölti a bank által meghatározott életkort a hitel futamidejének lejárata előtt, egy olyan adóstársat kell bevonni a személyi kölcsön felvételébe, aki a hitelkérelemkor betöltötte a bank által meghatározott alsó korhatárt, de a kölcsön végtörlesztéséig nem tölti be a bank által meghatározott felső korhatárt, valamint megfelel a személyi kölcsön igénylési feltételeinek.
  • A havi igazolt jövedelem el kell, hogy érje az aktuális minimálbér összegét.
  • Bankszámla nyitása szükséges, amit fenn kell tartani a teljes futamidő alatt.
  • KHR (BAR) lista kizáró ok.
  • Állandó bejelentett magyarországi lakcímmel kell rendelkezni a hitelfelvevőnek, amit érvényes dokumentumokkal igazolni szükséges.

 

Személyi kölcsön feltételei – Jövedelemre vonatkozó

Alapjövedelemként elfogadott jövedelemtípusok

  • Rendszeres munkabér – ami bankszámlára érkezik minden hónapban (Sajnos számos hitelintézetnél kizáró ok, ha készpénzben kapja fizetését. Ahol az alapkritériumok megengedik a készpénzben érkező alkalmazotti jövedelmet, ott általában előző évi NAV jövedelem igazolást is kérnek a munkáltatói igazolás mellé.)
  • Öregségi nyugdíj – megfelel a korkedvezményes nyugdíj is
  • Véglegesített rokkantsági ellátás/nyugdíj – szükséges a véglegesítésről szóló összes dokumentum
  • Bányászok megállapított állandó járadéka ún. bányászjáradék – erről szóló dokumentum szükséges
  • Életjáradék – szükségesek az erről szóló dokumentumok
  • Megbízási díjak – megbízási szerződéssel, fontos, hogy az igényelt hitel futamidejének minimum a végéig tartson a megbízás időtartama

 

Kiegészítő jövedelemként elfogadott jövedelemtípusok

  • Családi pótlék
  • Rendszeresen folyósított családtámogatási ellátás
  • Ingatlan bérbeadásából származó jövedelem (bankszámlára érkezik, havi rendszerességgel)
  • Házastársi tartásdíj (szükség lesz az erről szóló bírósági végzésre)
  • GYES (nem mindegyik bank fogadja el, tájékozódjon a hitelfelvétel előtt)
  • GYED (nem mindegyik bank fogadja el, tájékozódjon a hitelfelvétel előtt)
  • GYET (nem mindegyik bank fogadja el, tájékozódjon a hitelfelvétel előtt)
  • Cafetéria

 

Bevételek, melyeket nem fogadnak el a bankok

  • Alkalmi munkából származó bevételek
  • Eseti alapon kapott segélyek
  • Nem véglegesített ellátások, vagy nyugdíjak
  • Rehabilitáció idejére kapott ellátás
  • Közmunkából származó jövedelem

Segítség a külföldi jövedelemmel rendelkezők hitelfelvételéhez!

A külföldi jövedelem nem kizáró ok egy hitel felvétele során, csak szigorúbb feltételeket szabnak a bankok, mint a Magyarországon dolgozó, magyar állampolgárok esetében, és kevesebb a hitelt adó bankok száma. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy milyen feltételei vannak, a külföldi jövedelemmel rendelkezők hitelfelvételének. Ugyanolyan kamatokkal (8-18%) rendelkezik egy külföldi jövedelemmel felvett személyi kölcsön, mint egy hazai jövedelemmel felvett hitel. Legyen szó bármilyen fajta hitelről, az alapkövetelményeknek minden esetben meg kell felelni.

 

Alapvető feltételek külföldi jövedelem esetén

  • Lakcím-lakcímkártya-adókártya: Alapvető feltétel, a magyarországi lakcím, amit lakcímkártyával igazolni is kell, illetve a magyar adókártya megléte.

 

  • Jövedelem: A jövedelmet is alaposan meg fogják vizsgálni egy hitel felvétele során. A jövedelmet igazolni is kell, külföldi munkaszerződéssel, illetve munkáltatói igazolással. Előfordulhatnak olyan esetek, mikor nem elég a munkáltató által kiállított jövedelemigazolás, hanem szükséges lehet a külföldi adóhatóság által kiállított jövedelemigazolás is.

 

  • Munkaviszony: Legalább fél éves határozatlan idejű munkaviszony szükséges, de előfordulhat, hogy egy évet kérnek a bankok. A próbaidő, és a felmondási időszak, kizáró ok.

 

  • Bankszámlakivonat: A bankok bekérik az utolsó 3-6 havi bankszámlakivonatot, és alaposan megvizsgálják. A pénzintézet kérheti a hitelfelvevőt, hogy a jövedelem hazai bankszámlára érkezzen. Ha Ön nem rendelkezik Magyarországon bankszámlával, ebben az esetben nyitnia kell egyet. Kamatkedvezményekhez, illetve egyéb kedvezményekhez juthat aktív bankszámlahasználat esetén.

 

  • Dokumentumok: A bankok többsége elfogadja az angol, illetve német nyelvű dokumentumokat, lefordítani ritkán szükséges, így ennek költsége megspórolható. A kötelező dokumentumokon (személyi igazolvány, vagy útlevél, vagy jogosítvány; lakcímkártya; adókártya; bankszámlakivonat; munkáltatói igazolás; munkaszerződés; stb.) kívül a bank egyéb dokumentumokat is bekérhet, ha szükséges.

 

 

Egy külföldi munkavállaló a hitelfelvételt a hazautazás időpontjára tervezi. Ezt alaposan elő kell készíteni, hogy zökkenőmentesen menjen a hitelfelvétel. Ezért érdemes előre tájékozódni, felmérni, hogy milyen hitellehetőségei vannak. Kalkuláljon oldalunkon, válogasson banki partnereink kedvező hitelajánlatai között. Néhány hitelintézet kamatkedvezményt is ad online hiteligénylés esetén. Kalkuláció után a rendszer adatait a kiválasztott bankhoz küldi, és a bank munkatársa felveszi Önnel a kapcsolatot. Regisztrálhat több banknál is, így nagyobb eséllyel indul a hitelfelvételben. Célszerű valós adatokat megadni a regisztráció során, mert a hivatalos dokumentumokból úgy is kiderül az igazság.

 

Fontos, hogy pontos elérhetőséget adjon meg, mert különben nem tudják Önt felhívni. Ez a külföldi munkavállalók szempontjából azért hasznos, mert előre meg tudja beszélni a banki ügyintézővel, hogy milyen dokumentumokra van szüksége a hitelfelvételhez. A bankok általában saját formanyomtatvánnyal dolgoznak, amit így el tudnak juttatni Önnek időben.

Jóval a hazaút előtt el kell kezdeni a dokumentumok beszerzését, mert nem biztos, hogy az indulás előtt 1-2 nappal mindegyikhez sikerül hozzájutnia. Például, a munkáltatói igazolást a munkáltatónak kell kitölteni, előfordulhat, hogy valamilyen dokumentumot le kell fordíttatni, stb. 

Ha 3 millió forintnál magasabb összegre van szüksége, a hitelszerződést közjegyzői okiratba kell foglalni. Vagyis közjegyzőt is kell keresni, akivel időpontot kell egyeztetni. 

A hazai pénzintézet forintban fogja utalni a pénzt a külföldi számlára, így devizaváltás is szükséges. A váltás nem középárfolyamon történik, ami költséget eredményez. Ennek mértéke a számlavezető banktól függ. Fizetését külföldön nyilvánvalóan nem forintban kapja, így hasznos lehet egy magyar bankszámla nyitása, amire néhány havi törlesztőrészletet elhelyez. 

Vajon még mindig megéri ingatlanba fektetni a pénzt?

Sokan fektetik pénzüket ingatlanba. A lakáshitel kamatok ilyen alacsonyak még sohasem voltak, mint napjainkban, ezért is éri meg a lakásba fektetőknek az ingatlanvásárlás még hitelfelvétellel is. A legjobb hitelkonstrukció megkereséséhez használja a Hitelmax hitelkalkulátorát, így nem kell személyesen végigjárnia a bankfiókokat, rengeteg időt takaríthat meg. Oldalunkon kedvére válogathat banki partnereink kedvező hitelajánlatai között. Az űrlap kitöltése semmilyen kötelezettséggel nem jár. 

 

Szakértők elmondása szerint még mindig jó befektetésnek bizonyul az ingatlan, de azért legyen óvatos. Az ingatlanirodák szerint az ingatlanbefektetésnek két típusát lehet elkülöníteni:

  • Akik felújításra vásárolnak: A lelakott lakásokat alacsony áron megvásárolják, majd minimális felújítással továbbértékesítik magasabb áron. Ezzel akár akár több millió forintot is nyerhet az eladó. 
  • Akik kiadásra vásárolnak: Az ingatlanokat a kiadási célnak megfelelően választják ki (hosszú távú, rövid távú). 

 

A kettő nem feltétlen zárja ki egymást. Előfordulhat, hogy egy felújított lakást nem sikerül értékesíteni, viszont a bérleti piacon kelendő, így kiadóvá válik.

 

A főváros belső kerületeiben a lakásvásárlók nagy része befektető, ami szintén hozzájárult az ingatlanárak növekedéséhez. Ezekben a kerületekben első sorban a rövid távú lakáskiadók, vásárolnak ingatlant. A bérbeadási piac az Airbnb berobbanásával kapott lendületet 4-6 évvel ezelőtt, ami elképzelhető, hogy csökkenni fog a jövőben. Ennek oka, hogy egyre több belvárosi társasházban tiltakoznak a rövidtávú lakáskiadás ellen, a vele járó kellemetlenségek miatt. Ennek hangot adva szavazzák meg a lakók, hogy rövid távú lakáskiadás céljára ne lehessen társasházukba ingatlant vásárolni.

Ami Budapest külsőbb kerületeit illeti Zuglóban, illetve a XVI. kerületben is egyre több a kiadási céllal vásárolt ingatlan. Ennek oka a jó elhelyezkedés, illetve, hogy a város gyorsan megközelíthető a jó közlekedés miatt. Ezek a területek azok körében népszerűek, akik olcsóbb albérletet szeretnének, nyugodtabb helyen, a városközpont gyors elérésével.

Akik kiadási szándékkal vásárolnak ingatlant, nem csak a használt, hanem új építésű ingatlanokat is keresik. Jelenleg az új építésű ingatlanok közel 40% befektetési céllal kel el. Ezek a vevők gyakran egyszerre több lakást is megszereznek egy társasházban. Egy embernek túl nagy munka ennyi ingatlant kézben tartani, így gyakran szakemberre bízzák. Ma már lehet találni bérbeadásra és üzemeltetésre szakosodott profi ingatlankezelőket, akik csak ezzel foglalkoznak. 

 

Ha a lakáskiadó a profi szolgáltatót választja, a bérleti díj körülbelül 10%-át kell fizetnie nekik:

  • Ők megkeresik a potenciális bérlőket, és meg is szűrik őket előre.
  • Beszedik a bérleti díjat.
  • Kezelik az esetleges fizetési késedelemmel összefüggő jogi problémákat.
  • Intézik a takarítást, a kisebb javításokat.
  • Rendszeres jelentést készítenek a tulajdonos számára.

Lehet-e banki kölcsönt felvenni a lakástakarék kedvezményes hitele mellé?

Sokan vásárolnak lakást, a magas ingatlanárak ellenére is. Általában ehhez hitelre is szükség van, a lakáshitelhez pedig önerő kell. Van néhány bank, ahol önerő nélkül is lehetséges az ingatlanvásárlás, de ez nagyon veszélyes lehet.

Lakáshitelek esetén van egy jogszabály által meghatározott finanszírozási korlát. Ez forint alapú hitelkonstrukciók esetén, a célingatlan forgalmi értékének 80%-a. Persze ez nem azt jelenti, hogy ekkora mértékű hitel felvehető, és ehhez, csak 20% önerő szükséges. A bankok saját finanszírozási aránya ennél kisebb mértékű jelzáloghitel felvételét teszi lehetővé, a minimális önerő mértéke is általában több, mint 20%. 

Az önerőt többféle forrásból is elő lehet teremteni. Ilyen lehet például a bankbetét, vagy egyéb megtakarítás, illetve egy lakástakarék nyitása is. Mivel a bankok ezt elfogadják önerőként, sokan választják ezt a megtakarítási formát. Egy lakástakarékkal kedvezményes hitelhez is juthat. Előfordulhat, hogy a lakástakarék nyújtotta kedvezményes hitel kevésnek bizonyul a lakás megvásárlásához. Vajon kaphat-e banki hitelt a lakástakarékból felvett hitel mellé?

 

A lakáshitelek piacát két fő ágra lehet bontani:

  • bank által adott hitel
  • lakástakarék-pénztárban megtakarított összeg mellé felvehető hitel

 

Azt mindenki tudja, hogy a bankok adnak lakáshitelt. Azt már viszont kevesebben, hogy a lakástakarék-pénztárakban is lehet lakáshitelt felvenni. A lakástakarék megtakarítás mellé 30%-os vissza nem térítendő állami támogatás jár, és ha szükséges lakáshitel is felvehető mellé. A 30%-os támogatást meg is többszörözheti, ha közeli hozzátartozói nevére is köt szerződést.

A szerződéses összegtől (összes saját befizetés + állami támogatás + betéti kamat + felvehető lakáskölcsön) függ, hogy mennyi lehet a lakástakarékból az ingatlanra fordítható teljes pénzösszeg. A magasabb összegű, és hosszabb futamidejű lakástakarékkal magasabb lesz a szerződéses összeg. Ha a futamidő lejárata előtt vásárolna ingatlant, és ahhoz a lakástakarék által nyújtotta kedvezményes hitelt felvenni, azt is megteheti, az áthidaló kölcsön segítségével. Ezzel már a szerződéskötés pillanatában felhasználhatóvá válik a megtakarítás, és a hitelösszeg.

 

Megeshet a magas ingatlanárak mellett, hogy a szerződéses összeg nem elegendő a kiszemelt lakás megvásárlásához. Ekkor fogalmazódik meg a kérdés, hogy ez mellé lehet-e felvenni banki hitelt. Sajnos ez nem ilyen egyszerű. A két jelzáloghitel kombinációja nem kivitelezhető ingatlanvásárláskor. A jelzálogbejegyzés csak egy ingatlan esetén működik, vagyis a bankok nem igazán tűrnek meg az ingatlan tulajdonlapján más jelzálogterhet (első ranghelyen).

Ebben az esetben megoldás lehet:

  • Egy másik ingatlant is bevonnak a hitelbe fedezetként. Ebbe csak akkor szabad belemenni, ha biztosan tudja fizetni mindkét hitelt, mert ha nem, mindkét ingatlan elúszhat.
  • A banki hitel mellett dönt, és köt mellé egy lakástakarék szerződést. A futamidő lejárata után a lakástakarékban összegyűjtött pénzt beletörleszti a banki hitelbe, így fennálló tartozása csökken.

 

Hatékony hitelhasználat!

Egyre tudatosabban vesznek fel hitelt az emberek. Sokkal tájékozottabbak manapság a hitelfelvevők a kölcsönök terén, mint néhány évvel ezelőtt. Kevesen vannak, akik hitel nélkül tudják finanszírozni életük minden területét. Például egy lakásvásárláshoz az emberek többségének hitelre van szüksége, illetve akkor is előfordulhat, hogy egy hitel húz ki a bajból, ha egy váratlan élethelyzet következtében némi pénzre van szüksége. Sokan azonban tartanak a hitelfelvételtől, mert olyan esetekről is lehet hallani, hogy egy rosszul felvett kölcsön miatt eladósodott valaki. Ha jól választja meg a felvenni kívánt hitelt, biztos lehet benne, hogy nem fog eladósodni. A probléma inkább azokkal van, akik gondolkodás, előzetes tájékozódás nélkül ugranak bele egy hitelfelvételbe. A következőkben összegyűjtöttünk néhány hasznos dolgot, mely segítségére lehet abban, hogy hiteleit hogyan tudja ésszerűen, és hatékonyan használni.

 

Előzetes tájékozódás

Mielőtt belevágna egy hitelfelvételbe alaposan tájékozódjon, hogy milyen lehetőségek közül választhat. Egy hitel felvétele nagy felelősség, évekre elkötelezi magát vele. Például egy lakáshitel felvétele akár 10-20 évi anyagi kötöttséget is jelenthet.

Mielőtt hitelt vesz fel, érdemes költségvetést készíteni, hogy pontosan tudja, mekkora az az összeg, amit havonta, gond nélkül törlesztőrészletre tud fordítani. Figyeljen arra, hogy havi törlesztőrészlete, ne legyen több fizetése 10-15%-ánál. Hitelfelvételkor ne csak a törlesztőrészletet vegye figyelembe, hanem a hitel körüli egyéb költségeket is. A kölcsön felvételekor előfordulhatnak egyszeri díjak, illetve egyéb kiadások, melyek költségesebbé teszik a hitelfelvételt. Nem árt egy kis anyagi tartalékot képezni, hogy egy esetleges váratlan kiadás esetén is tudja törleszteni hitelét.

A bank kiválasztásánál legyen nagyon körültekintő, hogy biztosan a legjobb hitelkonstrukciót tudja kiválasztani. Ne csak annak a hitelintézetnek az ajánlatait nézze meg, ahol bankszámláját vezeti, illetve ne csak a jól csengő reklámokat figyelje, hanem tájékozódjon akár személyesen bankfiókokban, akár az interneten. Megnézheti a legjobb bankok ajánlatait például oldalunkon is, és kedvére válogathat a legjobb hitelkonstrukciók között.

Nagyon fontos, hogy a hitelcélt tartsa szem előtt, és annak megfelelően válasszon hitelt. Ha szükséges kérje szakember segítségét, mert Ő pontosan tudja, hogy az Ön igényeinek melyik a legmegfelelőbb hitel.

Egy hitel kiválasztásánál nagyon alaposan végig kell gondolni, hogy milyen hosszú futamidőt választ. Az optimális futamidő kiválasztása nem könnyű. Ha túl rövid a futamidő anyagilag megterhelő lehet. Ha úgy érzi, hogy egy alacsonyabb törlesztőrészletet biztonságosabban tud fizetni, érdemesebb a hosszabb futamidőt választani a későbbi kellemetlenségek miatt. Általában van lehetőség előtörlesztésre is.

A hitelfelvételnél az egyik legfontosabb kérdés, hogy a fix, vagy a változó kamatozású hitel mellett tegye le voksát. Értelemszerűen a változó kamatperiódusú kölcsönnél a kamat változik. Itt azt kell mérlegelnie, hogy a költségvetésébe, belefér-e a fizetés, egy esetleges kamat emelkedés esetén is. Ha Önnek fontos, hogy a kiadásai pontosak, kiszámíthatóak legyenek, akkor a fix kamatozású hitelt érdemes választania.

Érdemes előzetesen tájékozódni, hogy az adott hitel felvételéhez pontosan milyen dokumentumok szükségesek, és azokat előre beszerezni, hogy ezzel ne veszítsen időt, mikor fel kívánja venni a hitelt.

 

Lehetőségeihez mérten, minél hamarabb fizesse vissza hitelét!

Ha van rá módja, érdemes a hitelfizetés mellett megtakarítást képezni, amit a hiteltartozás csökkentésére lehet fordítani. Ezzel nagyobb összegeket is megspórolhat, mert összességében kevesebb kamatot kell visszafizetni. Ha például felszabadul egy megtakarítása, vagy év végi bónuszhoz jut, ezeket az összegeket érdemes előtörlesztésre fordítani. Ha lakáshitele van, a lakáshitel mellé, ha teheti, érdemes lakástakarékot kötni, mert az állami támogatással növelt összeggel megéri az előtörlesztés.

 

Évente vizsgálja felül hiteleit!

Bármilyen hitele is van, érdemes évente megnézni, hogy nem talál-e kedvezőbb hitelkonstrukciót. A hitelkiváltások száma hazánkban alacsony, pedig ezzel a lehetőséggel pénzt lehet spórolni, főleg egy lakáshitel esetében nem is keveset. A régebben felvett hitelek kamatai jóval magasabbak, mint a most aktuális kamatok.

 

Helyes hitelkártya használat

Ha jól használja hitelkártyáját, csak nyerhet vele. Annyi az egész, hogy tartsa be a hitelkártyára vonatkozó hármas szabályt. Vagyis, mindig időben fizesse vissza az elköltött pénzt, ne lépje túl a hitelkeretet, és ne használja készpénzfelvételre a kártyát, csak vásárlásra. Ha a visszafizetéssel túllépi a türelmi időszakot, vagyis a 45 napot, máris ketyeg a közel 40%-os hitelkamat. A hitelkártyával történő készpénzfelvétel díja jóval magasabb, mintha egy sima bankkártyáról venne fel pénzt. Viszont, ha hitelkártyáját megfelelően használja, különböző kedvezmények is társulhatnak hozzá, ez általában 1-2, vagy akár több százalék kedvezmény a vásárlások végösszegéből, illetve egyéb kedvezmények is lehetnek. Ezzel akár több 10 ezer forintot is megtakaríthat. Amit nagyon fontos itt még megjegyezni, hogy a vásárlási szokásainak leginkább megfelelő kedvezménycsomagot válassza.


Mi a helyzet a folyószámlahitellel?

Sokak számára vonzó a fizetésük akár háromszorosát is meghaladó folyószámla hitelkeret. Gyakran előfordul, hogy nem tudják visszafizetni a felvett összeget, és csak maguk előtt görgetik az adósságot. Ilyenkor a hó végén, a bankszámlán törlesztésére hagyott összeggel lehet visszafizetni a hitelt. Csak akkor érdemes igénybe venni a folyószámlahitelt, ha az átmeneti pénzzavarokra, vagy biztonsági vésztartalékként szolgál, és minél hamarabb vissza tudja azt fizetni.